Az Egyesült Államok légicsapást mért iráni célpontokra a Hormuzi-szoros térségében, válaszul arra a dróntámadásra, amely egy kereskedelmi hajót ért csütörtökön – közölte az amerikai Középső Parancsnokság, a CENTCOM. A hadsereg szerint rakéta- és drónraktárakat, valamint part menti radarállásokat semmisítettek meg.
Teherán megerősítette, hogy találat érte a déli Sirik kikötőjének környékét, és közölte, hogy válaszul iráni haditengerészeti erők több amerikai katonai állást támadtak a térségben. Az iráni Forradalmi Gárda szerint, ha az Egyesült Államok újabb csapást mér, „a válasz még szélesebb körű lesz”. A Gárda szerint a tűzszüneti egyezmény felhatalmazza Iránt a szoros hajóforgalmának ellenőrzésére.
Washington viszont úgy véli, Irán megsértette a múlt heti tűzszüneti megállapodást, amikor az iráni utasításokat megtagadó kereskedelmi hajót támadott meg. A Trump-kormányzat hangsúlyozta: az amerikai fél betartotta a memorandumot, és továbbra is biztosítja a nemzetközi hajózás védelmét a térségben.
Mindeközben a Közel-Keleten enyhülés jelei is mutatkoznak. Izrael két kisebb dél-libanoni területről való fokozatos kivonulásról állapodott meg az Egyesült Államok közvetítésével – jelentették be Washingtonban. A keretmegállapodás csak az első lépés egy hosszabb tárgyalási folyamatban. A cél: csökkenteni a feszültséget Izrael és a Hezbollah között, és megerősíteni a libanoni állami hadsereg szerepét a határ mentén.
A tervek szerint Izrael két kisebb pilot-zónát adna át a libanoni fegyveres erőknek, de a teljes kivonulást csak akkor tartja elképzelhetőnek, ha a Hezbollah fegyveres jelenléte megszűnik a térségben. A libanoni kormány üdvözölte az amerikai közvetítést, ugyanakkor a Hezbollah máris jelezte: nem fogad el olyan megállapodást, amely meghagyná Izrael katonai jelenlétét Dél-Libanonban.
Washington szerint a mostani lépés a térség stabilitását szolgálja, és egyértelmű üzenet Teheránnak: Libanon jövőjéről nem Iránnal folytatott tárgyalások keretében kívánnak dönteni. A felek a következő hetekben folytatják az egyeztetéseket.
Újabb földrengés rázta meg Venezuela északi partjait szombaton hajnalban, miután néhány napja két erős rengés következtében több mint 900-an haltak meg.
A 4,9-es erősségű rengés epicentruma Észak-Venezuelában volt, azt egyebek között a fővárosban, Caracasban is érezni lehetett.
Károkról egyelőre nem érkezett jelentés.
A dél-amerikai országot szerdán két úgynevezett ikerföldrengés is érte, az egyik 7,2-es, a másik 7,5-ös erősségű volt. Azóta számtalan kisebb utórengést mértek.
A legfrissebb adatok szerint a hét közepi földrengésnek legalább 920 áldozata van, de félő, hogy számuk elérheti akár a tízezret is. Az eltűntek száma meghaladja az 50 ezret.
Mentőmunkások dolgoznak a helyszínen egy földrengés sújtotta területen, Caracasban, Venezuela, 2026. június 25. A venezuelai kormány közölte, hogy a halálos áldozatok száma legalább 235-re, a sérültek száma pedig legalább 4 300-ra emelkedett két erős, 7,2-es és 7,5-ös erősségű földrengés után, amelyek különösen súlyos pusztítást okoztak La Guaira államban.
"
["post_title"]=>
string(37) "Újabb rengés rázta meg Venezuelát"
["post_excerpt"]=>
string(0) ""
["post_status"]=>
string(7) "publish"
["comment_status"]=>
string(6) "closed"
["ping_status"]=>
string(6) "closed"
["post_password"]=>
string(0) ""
["post_name"]=>
string(33) "ujabb-renges-razta-meg-venezuelat"
["to_ping"]=>
string(0) ""
["pinged"]=>
string(0) ""
["post_modified"]=>
string(19) "2026-06-27 11:28:25"
["post_modified_gmt"]=>
string(19) "2026-06-27 08:28:25"
["post_content_filtered"]=>
string(0) ""
["post_parent"]=>
int(0)
["guid"]=>
string(39) "https://www.bukarestiradio.ro/?p=464937"
["menu_order"]=>
int(0)
["post_type"]=>
string(4) "post"
["post_mime_type"]=>
string(0) ""
["comment_count"]=>
string(1) "0"
["filter"]=>
string(3) "raw"
}
[2]=>
object(WP_Post)#3653 (24) {
["ID"]=>
int(464934)
["post_author"]=>
string(1) "5"
["post_date"]=>
string(19) "2026-06-27 11:25:41"
["post_date_gmt"]=>
string(19) "2026-06-27 08:25:41"
["post_content"]=>
string(3240) "
Az oktatási minisztérium arra kéri a tanfelügyelőségeket, hogy a rendkívüli hőségben külön intézkedésekkel védjék az érettségiző diákok és a tanárok egészségét.
A nyári érettségi hétfőn kezdődik a román nyelv és irodalom írásbeli vizsgával, miközben több térségben narancs- és vörös riasztás lesz érvényben.
A következő napokban 38–41 fokos csúcsértékeket mérhetnek, különösen Bánságban, a Partiumban és Erdélyben.
A meteorológusok szerint a hőérzetet tovább rontja a magas páratartalom.
Éjszaka sem jön enyhülés, trópusi éjszakákra kell készülni, a minimumok több térségben 20–25 fok között alakulnak.
A hatóságok fokozott óvatosságot kérnek, különösen az idősektől és a krónikus betegektől.
Az oktatási tárca pénteki átirata szerint a vizsgaközpontoknak folyamatos ivóvízellátást kell biztosítaniuk, és lehetőség szerint klímával felszerelt vagy árnyékos termekben kell megszervezniük a vizsgákat és a dolgozatjavítást.
Ahol nincs légkondicionáló, mobil klímákkal és ventilátorokkal kell csökkenteni a hőterhelést, és rendszeresen szellőztetni kell a termeket.
A vizsgaközpontoknak gyors orvosi segítségnyújtást is biztosítaniuk kell, és folyamatosan figyelniük kell a vizsgakörülményeket.
A nyári érettségire csaknem 131 ezer diákot várnak, közülük 116 ezren idei végzősök.
A rendkívüli hőség miatt sebességkorlátozásokat vezetett be a vonatközlekedésben a CFR vasúttársaság, ami a következő napokban késéseket okozhat.
A sebességkorlátozások célja a vasúti pálya védelme és a biztonságos közlekedés fenntartása, ugyanakkor az utasoknak hosszabb menetidőre és esetleges késésekre kell számítaniuk. A vállalat közölte: minden rendelkezésre álló, légkondicionált szerelvényt üzembe állítottak, és igyekeznek biztosítani a klímaberendezések megfelelő működését.
A CFR felhívta a figyelmet arra is, hogy árnyékban 35 fok felett a vonatok környezetében akár 50–80 fok is lehet, ami csökkenti a légkondicionálók hatékonyságát, sőt egyes rendszerek automatikusan szellőztető üzemmódra válthatnak a meghibásodások megelőzése érdekében.
A vasúttársaság azt kéri az utasoktól, hogy gondoskodjanak elegendő folyadékról, vigyék magukkal szükséges gyógyszereiket, és jelezzék a személyzetnek, ha rosszul érzik magukat, vagy egy utastársuk segítségre szorul.
A Nemzeti Liberális Párt a Mentsétek meg Romániát Szövetség és az RMDSZ vezetősége péntek délelőtt egyeztetett a közös kormányzásról. A Hotnews forrásai szerint az RMDSZ vezetősége eldöntötte, hogy Siegfried Mureșan liberális politikust, az Európai Parlament alelnökét támogatják miniszterelnöknek.
Ugyanakkor a szövetség azzal is egyetértett, hogy kölcsönösen támogatják az ellenzék és a szociáldemokraták kisebbségi kormányát, amennyiben a Szociáldemokrata Párt megszavazza a PNL-USR-UDMR kormányt, amelyet jövő tavasszal váltana a szociáldemokrata kisebbségi kormány. A szociáldemokraták Sorin Grindeanut javasolták miniszerelnöknek. Sorin Grindeanu bírálta a Mentsétek meg Romániát Szövetséget, amiért szerinte újabb feltételekkel akadályozza a kormányalakítást. Grindeanu úgy véli, ha az USR nem támogat egy szociáldemokrata miniszterelnök vezette kormányt, a kabinet az ő szavazataik nélkül is megalakulhat.
Röviddel adásunk előtt közölték, hogy Nicușor Dan államfő pénteken 18 órára a Cotroceni-palotába hívta a nyugat-párti politikai alakulatok vezetőit.
Az Egyesült Államok légicsapást mért iráni célpontokra a Hormuzi-szoros térségében, válaszul arra a dróntámadásra, amely egy kereskedelmi hajót ért csütörtökön – közölte az amerikai Középső Parancsnokság, a CENTCOM. A hadsereg szerint rakéta- és drónraktárakat, valamint part menti radarállásokat semmisítettek meg.
Teherán megerősítette, hogy találat érte a déli Sirik kikötőjének környékét, és közölte, hogy válaszul iráni haditengerészeti erők több amerikai katonai állást támadtak a térségben. Az iráni Forradalmi Gárda szerint, ha az Egyesült Államok újabb csapást mér, „a válasz még szélesebb körű lesz”. A Gárda szerint a tűzszüneti egyezmény felhatalmazza Iránt a szoros hajóforgalmának ellenőrzésére.
Washington viszont úgy véli, Irán megsértette a múlt heti tűzszüneti megállapodást, amikor az iráni utasításokat megtagadó kereskedelmi hajót támadott meg. A Trump-kormányzat hangsúlyozta: az amerikai fél betartotta a memorandumot, és továbbra is biztosítja a nemzetközi hajózás védelmét a térségben.
Mindeközben a Közel-Keleten enyhülés jelei is mutatkoznak. Izrael két kisebb dél-libanoni területről való fokozatos kivonulásról állapodott meg az Egyesült Államok közvetítésével – jelentették be Washingtonban. A keretmegállapodás csak az első lépés egy hosszabb tárgyalási folyamatban. A cél: csökkenteni a feszültséget Izrael és a Hezbollah között, és megerősíteni a libanoni állami hadsereg szerepét a határ mentén.
A tervek szerint Izrael két kisebb pilot-zónát adna át a libanoni fegyveres erőknek, de a teljes kivonulást csak akkor tartja elképzelhetőnek, ha a Hezbollah fegyveres jelenléte megszűnik a térségben. A libanoni kormány üdvözölte az amerikai közvetítést, ugyanakkor a Hezbollah máris jelezte: nem fogad el olyan megállapodást, amely meghagyná Izrael katonai jelenlétét Dél-Libanonban.
Washington szerint a mostani lépés a térség stabilitását szolgálja, és egyértelmű üzenet Teheránnak: Libanon jövőjéről nem Iránnal folytatott tárgyalások keretében kívánnak dönteni. A felek a következő hetekben folytatják az egyeztetéseket.
A közelmúltban tartotta tisztújító közgyűlését az aradi Alma Mater Alapítvány, melynek eddigi kuratóriumi elnökségét megerősítették tisztségében. A civil szervezetet 35 évvel ezelőtt hozták létre, hogy az akkoriban újjáalakuló önálló aradi magyar oktatás háttérintézményeként segítse a diákságot és a pedagógustársadalmat, illetve a terhek egy részét levegye a szülők válláról.
Március 22-én, azaz vasárnap volt a magyar fordítók és tolmácsok napja, amikor arra emlékeztünk, hogy 1974-ben aznap alakult meg az ELTE Bölcsészettudományi Karának Fordító- és Tolmácsképző Központja.
A kormány ma sem fogadja el azt a sürgősségi rendeletet, amely válsághelyzetet hirdet a kőolaj- és üzemanyagpiacon, pedig tegnap este még ezt helyezte kilátásba Ilie Bolojan miniszterelnök.
Jelentős leépítések jöhetnek a közszférában – erről beszélt Ilie Bolojan miniszterelnök, aki komoly átalakításokat említett a közigazgatásban. A tervek szerint tízezres nagyságrendben szűnhetnek meg állások a helyi és a központi adminisztrációban.
Feszültség alakult ki a kormánykoalícióban: Ilie Bolojan szerint a Szociáldemokrata Párt megszegte a koalíciós megállapodást, és ezzel kiélezte a kormánypártok közötti konfliktust.
Az Alkotmánybíróság ma tárgyalja a közszolgálati rádió és televízió vezető tanácsaiba történt kinevezésekkel kapcsolatos óvást, amelyet a Románok Egyesüléséért Szövetség nyújtott be.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének nem sikerült megállapodni keddi ülésén a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség helyettesi tisztségére pályázó Alex Florenţa és a főügyész-helyettesi kinevezésre jelölt Marius Voineag jelölésének véleményezésében.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság, a rendőrség és a Bankok Romániai Egyesülete közösen indítja el az Együtt a csalások ellen elnevezésű kampányt, válaszként a telefonon, SMS-ben vagy az interneten elkövetett csalások egyre nagyobb elterjedésére.
Áttörésről beszélt Donald Trump az Iránnal kapcsolatos egyeztetésekről. Az amerikai elnök közlése szerint az iráni vezetés ígéretet tett arra, hogy nem törekszik atomfegyver kifejlesztésére.
A közelmúltban tartotta tisztújító közgyűlését az aradi Alma Mater Alapítvány, melynek eddigi kuratóriumi elnökségét megerősítették tisztségében. A civil szervezetet 35 évvel ezelőtt hozták létre, hogy az akkoriban újjáalakuló önálló aradi magyar oktatás háttérintézményeként segítse a diákságot és a pedagógustársadalmat, illetve a terhek egy részét levegye a szülők válláról.
Az Alma Mater Alapítvány emellett közösségi rendezvényeket is szervez: többek között hagyományőrzés, könyvkiadás szerepel a tevékenységei között, negyedévenként megjelenteti a Szövétnek című kulturális szemlét, kétévente pedig a Nemzedékek Találkozóján hozza össze az egykoron Aradon magyar nyelven végzett véndiákokat. A kihívásokról, az Alma Mater Alapítvány tevékenységéről és közösségi szerepvállalásáról a kuratórium elnökét, Kranowszky-Nagy Andreát kérdezte Pataky Lehel Zsolt.
Március 22-én, azaz vasárnap volt a magyar fordítók és tolmácsok napja, amikor arra emlékeztünk, hogy 1974-ben aznap alakult meg az ELTE Bölcsészettudományi Karának Fordító- és Tolmácsképző Központja.
Noha az elmúlt években számos fordítóprogram került nyilvánosságra, sőt a mesterséges intelligencia is segíthet akkor, ha egy szöveget szeretnénk átültetni egyik nyelvről a másikra, továbbra is szükség van a fordítókra és a tolmácsokra. Például akkor, ha egy hivatalos okiratot kell lefordíttatni az egyetemi felvételihez, esetleg egy üzleti tárgyaláson pontosan és szakszerűen, félreértések nélkül szeretnék megértetni magukat a különböző nyelvet beszélő felek.
A fordítók kapcsán a Kossuth-díjas író, esszéíró és szociológus Konrád Györgytől találtam egy gondolatsort, amelyet szó szerint idézek: „Külön méltatást érdemelnek a fordítók. Ők a szerző legbizalmasabb barátai. Lehet, hogy sosem látták egymást, de közelebb vannak egymáshoz, mint gyakran a barátok vagy a szeretők. A fordító beül a szerző koponyájába, mondatonkénti küzdelmes előrehaladásában magába fogadja, bekebelezi a szerzőt, és úgy bocsátja útjára a szöveget, hogy ráteszi a nevét, vállalja, ketten együtt felelősek érte.”
Az üzleti életben egyébként kínos helyzeteket okozhat egy-egy félrefordítás, sőt komoly anyagi veszteséggel is járhat, ha le kell cserélni például egy óriásplakátot. Most eszembe jutott egy néhány évvel ezelőtti eset, amelyet Önökkel is szeretnék megosztani. Az autóból felfigyeltem egy hatalmas reklámtáblára, amelyen ezt írta magyarul: „Eladó tűzifa és naplók.” Éreztem, hogy valami sántít, ezért elolvastam a román, illetve az angol szöveget is, és rájöttem, hogy mi történt. Angolul a log kifejezés naplót is jelent, nem csak rönköt…
A tolmácsokkal kapcsolatban is van egy olyan történet, amelyet megosztanék Önökkel. Néhány éve, a Temesvárhoz tartozó Szabadfalun megszervezett március 15-i ünnepségen jelen volt a medgyesi születésű, hosszú évek óta Temesváron élő Sütő-Udvari Magdolna is, és bár fordítóként, illetve tolmácsként is tevékenykedik, aznap fel sem merült benne, hogy a helyszínen is dolgozni fog. Mivel román nemzetiségű elöljárók is voltak a jelenlévők között, mellettük állva kénytelen volt egyik pillanatról a másikra tolmácsolni az ünnepi beszédek szövegét. Nem volt könnyű dolga, mivel nem tudta előre, mi fog elhangzani, de végül megoldotta a helyzetet.
A Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács tegnapi ülésén megállapodottak szerint a pénzügyminisztérium módosított a sürgősségi rendelet tervezetén.
A szakszervezeti szövetségek tegnap nem vettek részt a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács ülésén.
"
["post_title"]=>
string(110) "Mai ülésén fogadja el a kormány az üzemanyagpiaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet"
["post_excerpt"]=>
string(107) "A szakszervezeti szövetségek tegnap nem vettek részt a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács ülésén."
["post_status"]=>
string(7) "publish"
["comment_status"]=>
string(6) "closed"
["ping_status"]=>
string(6) "closed"
["post_password"]=>
string(0) ""
["post_name"]=>
string(100) "mai-ulesen-fogadja-el-a-kormany-az-uzemanyagpiaci-valsaghelyzettel-kapcsolatos-surgossegi-rendeletet"
["to_ping"]=>
string(0) ""
["pinged"]=>
string(0) ""
["post_modified"]=>
string(19) "2026-03-26 14:10:21"
["post_modified_gmt"]=>
string(19) "2026-03-26 12:10:21"
["post_content_filtered"]=>
string(0) ""
["post_parent"]=>
int(0)
["guid"]=>
string(39) "https://www.bukarestiradio.ro/?p=461299"
["menu_order"]=>
int(456)
["post_type"]=>
string(4) "post"
["post_mime_type"]=>
string(0) ""
["comment_count"]=>
string(1) "0"
["filter"]=>
string(3) "raw"
}
[3]=>
object(WP_Post)#3660 (24) {
["ID"]=>
int(461280)
["post_author"]=>
string(1) "5"
["post_date"]=>
string(19) "2026-03-25 14:16:28"
["post_date_gmt"]=>
string(19) "2026-03-25 12:16:28"
["post_content"]=>
string(931) "
A kormány ma sem fogadja el azt a sürgősségi rendeletet, amely válsághelyzetet hirdet a kőolaj- és üzemanyagpiacon, pedig tegnap este még ezt helyezte kilátásba Ilie Bolojan miniszterelnök.
A tervezet célja, hogy védje a lakosságot és a gazdaságot az üzemanyagárak emelkedésének idején. Ennek értelmében korlátoznák a benzin és a dízel árrését az üzemanyag-értékesítés teljes folyamatában, valamint engedélyhez kötnék az exportot. A rendelet hat hónapig lenne érvényben, és szükség esetén meghosszabbítható. A kormány szerint az intézkedések mérsékelhetik az áremelkedést, ugyanakkor nem tudják teljesen ellensúlyozni a nemzetközi piaci hatásokat, amelyek elsősorban a közel-keleti feszültségekhez kapcsolódnak.
Mind az öt reprezentatív szakszervezeti szövetség elutasította a tárgyalásokat a kormánnyal a háromoldalú tanácsban.
Az Országos Szakszervezeti Tömb, az Alfa kartell, a CNSLR-Fraţia, CSDR és a Meridian szakszervezetek a délelőtt közölték a párbeszéd elutasítását, mert szerintük a kormány lekezelően viselkedett a szociális partnerekkel, amikor összehívta a tanács ülését. Az Országos Szakszervezeti Tömb az ülés átütemezését kéri, a másik négy érdekképviselet pedig kirakat tárgyalásról beszél egy kritikus időpontban, amikor az iráni háború instabilitást okoz. A szakszervezeti vezetők ennek ellenére megoldásokat javasoltak a lakosság és a gazdaság energiaválságtól való védelme érdekében. Ezek között szerepel az Oltenia energetikai komplexum újraindítása, a földgáz és az üzemanyag exportjának betiltása, valamint az üzemanyagárak csökkentése a jövedéki adó és az áruforgalmi adó azonnali, drasztikus csökkentésével.
Jelentős leépítések jöhetnek a közszférában – erről beszélt Ilie Bolojan miniszterelnök, aki komoly átalakításokat említett a közigazgatásban. A tervek szerint tízezres nagyságrendben szűnhetnek meg állások a helyi és a központi adminisztrációban.
A kormány célja a bürokrácia csökkentése és a költségvetési kiadások visszaszorítása. A miniszterelnök a stiripesurse.ro portál szerint hangsúlyozta: a változtatások célja egy hatékonyabb állam működtetése, ugyanakkor az intézkedések komoly hatással lehetnek a közszférában dolgozókra. A részletekről és az érintett intézményekről a következő időszakban döntenek.
Feszültség alakult ki a kormánykoalícióban: Ilie Bolojan szerint a Szociáldemokrata Párt megszegte a koalíciós megállapodást, és ezzel kiélezte a kormánypártok közötti konfliktust.
A miniszterelnök úgy fogalmazott: a kialakult helyzet egyértelműen növeli a politikai feszültséget a koalíción belül. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy minden pártnak joga van politikai lépéseket tenni, akár bizalmatlansági indítványt is benyújtani, vagy visszahívni minisztereit. A kormányfő ezzel a Szociáldemokrata Párt lépéseire reagált a kormánykoalíción belül kialakult feszültség miatt.
Az RMDSZ egyelőre nem tervezi a kilépést a kormánykoalícióból – erről beszélt Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes a Digi24 hírtelevízióban.
A politikus hangsúlyozta: a jelenlegi bel- és külpolitikai helyzetben a stabilitás megőrzése a legfontosabb, ezért a szövetség a kormányzás a folytatást szeretné. Ugyanakkor egyértelművé tette: ha a jövőben mégis a kilépés mellett döntenének, azt haladéktalanul tennék meg, mert az RMDSZ nem él politikai fenyegetésekkel, hanem gyors és határozott döntéseket hoz. Tánczos Barna szerint a nemzetközi feszültségek és gazdasági kihívások idején különösen fontos a kiszámítható kormányzati működés, ezért jelenleg nem tartják indokoltnak a koalíció felbontását.
Az Alkotmánybíróság ma tárgyalja a közszolgálati rádió és televízió vezető tanácsaiba történt kinevezésekkel kapcsolatos óvást, amelyet a Románok Egyesüléséért Szövetség nyújtott be.
Az AUR azt kifogásolja, hogy nem tartották be a parlamenti jelenlétnek megfelelő arányt és csak egy-egy helyet kapott a két vezető tanácsban a neki járó kettő-kettő helyett.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének nem sikerült megállapodni keddi ülésén a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség helyettesi tisztségére pályázó Alex Florenţa és a főügyész-helyettesi kinevezésre jelölt Marius Voineag jelölésének véleményezésében.
A szavazáson mindkét esetében három-három igen és nem voksot adtak le. A törvény értelmében a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács indokolt, konzultatív jellegű véleményezést kell kiadjon az igazságügyi miniszter javaslatára és csak ezt követően küldik meg az államfőnek.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság, a rendőrség és a Bankok Romániai Egyesülete közösen indítja el az Együtt a csalások ellen elnevezésű kampányt, válaszként a telefonon, SMS-ben vagy az interneten elkövetett csalások egyre nagyobb elterjedésére.
A kezdeményezők célja olyan rendszer létrehozása, amelyben a hatóságok, a pénzügyi intézmények és a fogyasztok időben megoszthatnak információkat a csalók által használt módszerekről, így próbálva hatékonyabban megelőzni ezeket. Dan Cîmpean a kiberbiztonsági igazgatóság vezetője szerint fontos tudatában lenni annak, hogy vannak kockázatok az online térben, nem minden üzenet, ismerős, nem minden ami ebben a virtuális térben terjed valós vagy jószándékú. Ugyanakkor fontos, hogy a hétköznapi felhasználó képes legyen felfedezni ezeket a rossz szándékú üzeneteket, amelyek bűncselekményekre utalhatnak, személyes vagy pénzügyi adataikat akarják ellopni - mondta a kiberbiztonsági igazgatóság vezetője a közszolgálati rádióban.
Áttörésről beszélt Donald Trump az Iránnal kapcsolatos egyeztetésekről. Az amerikai elnök közlése szerint az iráni vezetés ígéretet tett arra, hogy nem törekszik atomfegyver kifejlesztésére.
Trump hangsúlyozta: folyamatos kapcsolatban állnak Teheránnal, és a tárgyalások előrelépést mutatnak. Hozzátette, hogy a megállapodás részletei még nem véglegesek. Mint fogalmazott, céljuk egy olyan egyezség, amely hosszú távon garantálja, hogy Irán ne jusson nukleáris fegyverhez.
A közelmúltban tartotta tisztújító közgyűlését az aradi Alma Mater Alapítvány, melynek eddigi kuratóriumi elnökségét megerősítették tisztségében. A civil szervezetet 35 évvel ezelőtt hozták létre, hogy az akkoriban újjáalakuló önálló aradi magyar oktatás háttérintézményeként segítse a diákságot és a pedagógustársadalmat, illetve a terhek egy részét levegye a szülők válláról.
Az Alma Mater Alapítvány emellett közösségi rendezvényeket is szervez: többek között hagyományőrzés, könyvkiadás szerepel a tevékenységei között, negyedévenként megjelenteti a Szövétnek című kulturális szemlét, kétévente pedig a Nemzedékek Találkozóján hozza össze az egykoron Aradon magyar nyelven végzett véndiákokat. A kihívásokról, az Alma Mater Alapítvány tevékenységéről és közösségi szerepvállalásáról a kuratórium elnökét, Kranowszky-Nagy Andreát kérdezte Pataky Lehel Zsolt.