Adásunkban Iszlai Renáta (Reni) klarinétművész-énekessel és Szász Márk (Boka) gitáros-énekessel, a 2022 tavaszán alakult magyarországi Reni & Boka duó tagjaival hallhatnak beszélgetést. Első, Forrás című nagylemezüket a közelmúltban elhozták Nagyváradra, Kolozsvárra, Székelyudvarhelyre, Csíkszeredába és Marosvásárhelyre is. Erdélyi turnéjuk alkalmával Benedek Csilla kérte őket mikrofonhoz.
Reni & Boka
A marosvásárhelyi születésű Iszlai Renáta (Reni) a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián kezdte el az egyetemi alapozó éveit, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett mester diplomát klarinét szakon. Többszörös ösztöndíjjal számos interaktív zenés foglalkozás megalkotója. Tagja az újrahasznosított hangszereken játszó Bélaműhelynek. Csibi Borókával közösen a Születésed története című, háborítatlan születésről szóló könyv szerzője.
A szatmárnémeti származású Szász Márk (Boka) 13 évnyi világjárásából merített zenei tapasztalatokat, és Afrika, Brazília, Kuba zenéit hozta repertoárjukba. A díjnyertes Szókimondóka fejlesztőjátékhoz zenét és több tucat dalt szerzett. Rendszeresen tart improvizatív énekköröket felnőtteknek és iskolás gyerekeknek. 2021 óta hangszerkészítéssel is foglalkozik.
A Reni & Boka duó tagjai a szabad zenélésben érzik elemükben magukat. Közös világukban a hangszeres improvizáció, a természetközeli képek, a többszólamú ének, az absztrakt történetmesélés és az önismereti témák találkoznak. A formáció 2025-ben megnyerte az Öröm a zene tehetségkutatót, ahol dalaik először szólaltak meg zenekari hangzással. 2026-ban a Nemzeti Kulturális Alap Hangfoglaló Programjának támogatottjai.
Az MTVA megszűnik, a helyére létrehozzák a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt.-t, amelytől függetlenül működik majd a Magyar Távirati Iroda (MTI).
A cél egy szabad és független közmédia, amely nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem a köz érdekében, hitelesen és politikamentesen működik – hangsúlyozta Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook‑oldalán.
Tarr Zoltán közölte: a kormány társadalmi egyeztetést és szakmai párbeszédet indít arról, hogyan képzelik el a magyarok a közmédia jövőjét. A folyamatot Grósz Judit miniszteri biztos koordinálja, aki elmondta: ideiglenes vezetés kerül a közmédia élére, hogy átvilágítás és pénzügyi audit készüljön, és megszűnjön a propaganda.
A miniszter szerint az elmúlt másfél évtizedben a közmédia működése súlyos károkat okozott a magyar közéletben, ezért most az a cél, hogy valós, hiteles tájékoztatás váltsa fel a korábbi politikai befolyást.
Az Országgyűlés törvényt fogadott el a védett üzemanyagár kivezetéséről is. A Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter által jegyzett módosító javaslatot a parlament 130 igen, 36 nem szavazattal és öt tartózkodás mellett fogadta el.
Az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árak megszüntetését a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolták.
A jogszabály a hatósági ár kivezetése mellett, az üzemanyagpiac változékonyságára hivatkozva, lehetőséget ad a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek, hogy a későbbiekben rendeletben állapítsa meg a benzin és a gázolaj hatósági árát. Erre a piaci viszonyok állami beavatkozást igénylő, aránytalan megváltozása esetén lesz lehetősége a miniszternek, a fogyasztók érdekeinek védelmére figyelemmel.
Olaszországban a rendkívüli hőség miatt a római kormány engedélyezte a munkaidő csökkentését vagy ideiglenes felfüggesztését bizonyos gazdasági és termelési ágazatokban. A dolgozók ez idő alatt is megkapják alapbérüket.
A döntés célja, hogy mérsékelje a hőstresszt és az energiafogyasztást, amely az utóbbi napokban rekordokat döntött. A kabinet kormánybiztost nevezett ki az energiaellátás biztosítására a stratégiai ágazatokban.
Az ország több tartományában már június eleje óta korlátozzák a munkavégzést a nap legmelegebb óráiban. Venetóban például 12.30 és 16 óra között szüneteltetni kell a munkát az építőiparban, a kőbányákban, a mezőgazdaságban és a kertészetekben. Kivételt csak a közhasznú és mentési munkák jelentenek.
Kedden tizenöt városban – köztük Rómában, Milánóban, Firenzében és Velencében – lépett életbe a legmagasabb, vörös szintű hőségriasztás, amelyet az egészségügyi minisztérium szerdára is fenntart.
Öt év és három hónap börtönbüntetésre ítélték Peter Murrellt, Nicola Sturgeon volt skót miniszterelnök egykori férjét, a Skót Nemzeti Párt korábbi pártigazgatóját.
Murrellt sikkasztás miatt marasztalta el az edinburgh‑i felsőbíróság, miután beismerte, hogy tizenkét év alatt több mint 400 ezer fontot vett ki jogtalanul a párt kasszájából. Az összeget személyes luxuscikkekre, köztük egy 125 ezer fontos lakóautóra költötte.
A vizsgálat 2021‑ben indult, miután az SNP adományozói jelezték, hogy a párt számláin eltűnt a függetlenségi kampányra gyűjtött pénz. Murrellt 2024 áprilisában vették őrizetbe, és idén májusban ismerte el a sikkasztást.
Nicola Sturgeont egy időre szintén kihallgatták, de ellene nem indult eljárás.
Murrell az SNP egyik kulcsfigurája volt: irányítása alatt a párt három skót parlamenti választást nyert, és továbbra is Skócia függetlenségéért, valamint az Európai Unióhoz való csatlakozásért kampányol.
Adásunkban Iszlai Renáta (Reni) klarinétművész-énekessel és Szász Márk (Boka) gitáros-énekessel, a 2022 tavaszán alakult magyarországi Reni & Boka duó tagjaival hallhatnak beszélgetést. Első, Forrás című nagylemezüket a közelmúltban elhozták Nagyváradra, Kolozsvárra, Székelyudvarhelyre, Csíkszeredába és Marosvásárhelyre is. Erdélyi turnéjuk alkalmával Benedek Csilla kérte őket mikrofonhoz.
Reni & Boka
A marosvásárhelyi születésű Iszlai Renáta (Reni) a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián kezdte el az egyetemi alapozó éveit, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett mester diplomát klarinét szakon. Többszörös ösztöndíjjal számos interaktív zenés foglalkozás megalkotója. Tagja az újrahasznosított hangszereken játszó Bélaműhelynek. Csibi Borókával közösen a Születésed története című, háborítatlan születésről szóló könyv szerzője.
A szatmárnémeti származású Szász Márk (Boka) 13 évnyi világjárásából merített zenei tapasztalatokat, és Afrika, Brazília, Kuba zenéit hozta repertoárjukba. A díjnyertes Szókimondóka fejlesztőjátékhoz zenét és több tucat dalt szerzett. Rendszeresen tart improvizatív énekköröket felnőtteknek és iskolás gyerekeknek. 2021 óta hangszerkészítéssel is foglalkozik.
A Reni & Boka duó tagjai a szabad zenélésben érzik elemükben magukat. Közös világukban a hangszeres improvizáció, a természetközeli képek, a többszólamú ének, az absztrakt történetmesélés és az önismereti témák találkoznak. A formáció 2025-ben megnyerte az Öröm a zene tehetségkutatót, ahol dalaik először szólaltak meg zenekari hangzással. 2026-ban a Nemzeti Kulturális Alap Hangfoglaló Programjának támogatottjai.
Maradj biztonságban a neten – ezzel a felhívással indított egy hónapja tudatosító kampányt a közszolgálati Román Rádiótársaság. Ebbe a kampányba illeszkedik a következő percekben elhangzó interjú, amelyben kolozsvári kolléganőnk Rácz Éva meghívottja Somodi Zoltán számítástechnikai szakértő, digitalizációs tanácsadó.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui szerint Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök maga is hozzájárult a román gazdaság összeomlásához, így ha úgy véli, hogy Romániának ‘újraindításra’ van szüksége, ‘neki kellene távoznia’.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem fog többé koalícióra lépni a szociáldemokratákkal, ha utóbbiak bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatják a jelenlegi kormányt – jelentette ki csütörtökön Ciprian Ciucu, hangsúlyozva, hogy Ilie Bolojan miniszterelnök ‘nem egy báb’ és nem fog lemondani.
Súlyos alkotmányos és választási jogsértések miatt kellett megsemmisíteni a 2024-es elnökválasztást – közölte az Alkotmánybíróság elnöke. Simina Tănăsescu a TVR Info-nak nyilatkozva elmondta: a döntés három, az alkotmányban egyértelműen rögzített okon alapult.
Telefonon tárgyalt szerdán Ilie Bolojan kormányfő Magyarország megválasztott miniszterelnökével, Magyar Péterrel. A telefonos egyeztetésen a felek számba vették a Románia és Magyarország közötti kapcsolat jelenlegi helyzetét és megerősítésének lehetőségeit.
Románia külföldi adóssága az év első két hónapjában másfél milliárd euróval nőtt 2025 végéhez képest, és megközelítette a 230 milliárd eurót – derül ki a Nemzeti Bank tegnap közzétett adataiból.
A kormány szigorúbb fellépést tervez a csak papíron létező energiaipari projektek ellen. Ilie Bolojan miniszterelnök bejelentette: a kabinet intézkedéseket készít elő azokkal a beruházásokkal szemben, amelyek valós megvalósítás nélkül foglalják le a villamosenergia-hálózat kapacitását.
Tavaly több mint 2,56 milliárd lej kártérítést fizettek ki a biztosítók a fakultatív CASCO-kötvények alapján – közölte a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).
Maradj biztonságban a neten – ezzel a felhívással indított egy hónapja tudatosító kampányt a közszolgálati Román Rádiótársaság. Ebbe a kampányba illeszkedik a következő percekben elhangzó interjú, amelyben kolozsvári kolléganőnk Rácz Éva meghívottja Somodi Zoltán számítástechnikai szakértő, digitalizációs tanácsadó.
Kolléganőnk arról faggatta, hogy milyen veszélyeknek vannak kitéve elsősorban a gyermekek és fiatalok internethasználat közben. Ausztráliában a 16 év alattiakat kitiltották a közösségi médiából, és ennek lehetősége itthon is szóba került. De ez lenne valóban a legjobb megoldás? Milyen kockázatoknak van kitéve a gyerek a neten, mitől kell őt megvédeni, és hogyan tudunk legjobban segíteni? Mindezekre a kérdésekre keresi a választ kolozsvári kolléganőni Rácz Éva és meghívottja, Somodi Zoltán. A számítástechnikai szakértő, digitalizációs tanácsadó felhívta a figyelmet arra, hogy a gyerekek 119-es segélyhívó számán bármilyen sérelem bejelenthető, akár azok is, amelyeket az online térben szenvedtek el.
Nicuşor Dan államfő a következő napokban megbeszélést tart a PSD és az USR vezetőivel.
Az elnök tegnap mintegy kétórás megbeszélést folytatott Ilie Bolojan miniszterelnökkel, annak fényében, hogy a szociáldemokraták jövő hétfőn döntenek arról, hogy a jelenlegi kormányzati felállásban maradnak-e vagy sem. Tegnap a szociáldemokraták vezetője Sorin Grindeanu úgy nyilatkozott, hogy Romániának újrakezdésre lenne szüksége, amely megváltoztatná a jelenlegi, hibás irányvonalat.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui szerint Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök maga is hozzájárult a román gazdaság összeomlásához, így ha úgy véli, hogy Romániának 'újraindításra' van szüksége, 'neki kellene távoznia'.
Sorin Grindeanu képviselőházi elnök szerdán kijelentette, hogy Romániának sürgős 'újraindításra' van szüksége az ország jelenlegi 'téves' irányvonalának megváltoztatásához. A politikus Facebook-bejegyzése szerint három kedvezőtlen gazdasági fejlemény is alátámasztja azt, hogy az országnak irányt kell váltania. 'A márciusi infláció elérte a 10 százalékot. A fogyasztás februárban teljesen összeomlott, és ez zsinórban már a hetedik ilyen hónap. A Nemzetközi Valutaalap pedig 0,7 százalékra rontotta Románia idei gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését' - sorolta Grindeanu.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem fog többé koalícióra lépni a szociáldemokratákkal, ha utóbbiak bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatják a jelenlegi kormányt - jelentette ki csütörtökön Ciprian Ciucu, hangsúlyozva, hogy Ilie Bolojan miniszterelnök 'nem egy báb' és nem fog lemondani.
A PNL első alelnöke szerint az alakulat 'pajzsot von Ilie Bolojan köré', mert továbbra is őt tartják a legalkalmasabbnak a kormányzás folytatására. A PNL első alelnöke szerint a PSD 'politikai válságot készül előidézni a semmiből', és nincs sem tervük, sem víziójuk az ország számára, csak a saját érdekeiket és kiváltságaikat akarják védeni.
Súlyos alkotmányos és választási jogsértések miatt kellett megsemmisíteni a 2024-es elnökválasztást – közölte az Alkotmánybíróság elnöke. Simina Tănăsescu a TVR Info-nak nyilatkozva elmondta: a döntés három, az alkotmányban egyértelműen rögzített okon alapult.
Ezek között említette a választók jogainak megsértését, a jelöltek választhatósághoz való jogának sérelmét, valamint a kampányfinanszírozási szabályok súlyos megsértését. A testület elnöke hangsúlyozta: a döntés nem volt könnyű, de felelősségteljesen és megfontoltan hozták meg. Hozzátette: a kampány egyes körülményeit csak a titkosítás alól feloldott dokumentumok nyilvánosságra kerülése után tudták elemezni. Az Alkotmánybíróság 2024. december 6-án semmisítette meg az elnökválasztást, és elrendelte a teljes választási folyamat megismétlését.
Telefonon tárgyalt szerdán Ilie Bolojan kormányfő Magyarország megválasztott miniszterelnökével, Magyar Péterrel. A telefonos egyeztetésen a felek számba vették a Románia és Magyarország közötti kapcsolat jelenlegi helyzetét és megerősítésének lehetőségeit.
Emellett beszéltek a gazdasági együttműködés fejlesztésének, valamint az energia-összekapcsolási projektek előmozdításának fontosságáról is. A román miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta a romániai magyar közösség fontos szerepét a kétoldalú kapcsolatok erősítésében. Beszélgetésük végén Ilie Bolojan sikert kívánt Magyar Péternek és meghívta egy hivatalos bukaresti látogatásra.
Jóváhagyta a pénzügyminisztérium a nyugdíjasoknak szánt gyógykezelési jegyek odaítélését szabályozó tervezetet.
Alexandru Nazare pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a fürdőgyógyászati program nem csupán a szociális támogatás egyik formája, hanem az emberek egészségébe való befektetés is. 'Emellett hozzájárulunk egy Románia számára fontos gazdasági ágazat fenntartásához' - tette hozzá a tárcavezető. A gyógykezelési program idei költségvetése 410 millió lej.
Románia külföldi adóssága az év első két hónapjában másfél milliárd euróval nőtt 2025 végéhez képest, és megközelítette a 230 milliárd eurót – derül ki a Nemzeti Bank tegnap közzétett adataiból.
A Statisztikai Hivatal tegnap azt is bejelentette, hogy az éves infláció ismét közel 10%-ra emelkedett, annak ellenére, hogy a fogyasztás csökken. Az elmúlt 12 hónap áremelkedési listájának élén a villamos energia áll, 57%-os növekedéssel.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint márciusban 2,8 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban az előző havi 2,1 százalékról. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9 százalék. Februárhoz képest az éves infláció csupán három tagállamban csökkent, egy államban stagnált, és 23 tagállamban - köztük Romániában is - emelkedett.
A kormány szigorúbb fellépést tervez a csak papíron létező energiaipari projektek ellen. Ilie Bolojan miniszterelnök bejelentette: a kabinet intézkedéseket készít elő azokkal a beruházásokkal szemben, amelyek valós megvalósítás nélkül foglalják le a villamosenergia-hálózat kapacitását.
A javaslatot az Országos Energia-szabályozó Hatósághoz továbbították, amely ma tárgyalja az energetikai fejlesztők számára előírt pénzügyi garanciák emelését.
Tavaly több mint 2,56 milliárd lej kártérítést fizettek ki a biztosítók a fakultatív CASCO-kötvények alapján - közölte a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).
A tájékoztatás szerint 2025-ben naponta mintegy 7 millió lejt fizettek ki a CASCO-val rendelkező járművekben esett károk fedezésére, a kárigények száma meghaladta a 276 ezret.
A gyorshajtást megelőző, a közlekedésbiztonságot növelő kampányt folytat a közlekedésrendészet vasárnapig, az egész ország területén.
Az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata Műveleti Csoport a ROADPOL április 19-ig tartó kampányának célja a sebességhatárok betartása és a gyorshajtás okozta közúti balesetek számának csökkentése. A rendőrök egész héten jelen lesznek az utakon, hogy azonosítsák és büntessék a törvényes sebességhatárokat megszegő gépkocsivezetőket - közölte az InfoTrafic Facebook oldalán.
Maradj biztonságban a neten – ezzel a felhívással indított egy hónapja tudatosító kampányt a közszolgálati Román Rádiótársaság. Ebbe a kampányba illeszkedik a következő percekben elhangzó interjú, amelyben kolozsvári kolléganőnk Rácz Éva meghívottja Somodi Zoltán számítástechnikai szakértő, digitalizációs tanácsadó.
Kolléganőnk arról faggatta, hogy milyen veszélyeknek vannak kitéve elsősorban a gyermekek és fiatalok internethasználat közben. Ausztráliában a 16 év alattiakat kitiltották a közösségi médiából, és ennek lehetősége itthon is szóba került. De ez lenne valóban a legjobb megoldás? Milyen kockázatoknak van kitéve a gyerek a neten, mitől kell őt megvédeni, és hogyan tudunk legjobban segíteni? Mindezekre a kérdésekre keresi a választ kolozsvári kolléganőni Rácz Éva és meghívottja, Somodi Zoltán. A számítástechnikai szakértő, digitalizációs tanácsadó felhívta a figyelmet arra, hogy a gyerekek 119-es segélyhívó számán bármilyen sérelem bejelenthető, akár azok is, amelyeket az online térben szenvedtek el.