Adásunkban Iszlai Renáta (Reni) klarinétművész-énekessel és Szász Márk (Boka) gitáros-énekessel, a 2022 tavaszán alakult magyarországi Reni & Boka duó tagjaival hallhatnak beszélgetést. Első, Forrás című nagylemezüket a közelmúltban elhozták Nagyváradra, Kolozsvárra, Székelyudvarhelyre, Csíkszeredába és Marosvásárhelyre is. Erdélyi turnéjuk alkalmával Benedek Csilla kérte őket mikrofonhoz.
Reni & Boka
A marosvásárhelyi születésű Iszlai Renáta (Reni) a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián kezdte el az egyetemi alapozó éveit, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett mester diplomát klarinét szakon. Többszörös ösztöndíjjal számos interaktív zenés foglalkozás megalkotója. Tagja az újrahasznosított hangszereken játszó Bélaműhelynek. Csibi Borókával közösen a Születésed története című, háborítatlan születésről szóló könyv szerzője.
A szatmárnémeti származású Szász Márk (Boka) 13 évnyi világjárásából merített zenei tapasztalatokat, és Afrika, Brazília, Kuba zenéit hozta repertoárjukba. A díjnyertes Szókimondóka fejlesztőjátékhoz zenét és több tucat dalt szerzett. Rendszeresen tart improvizatív énekköröket felnőtteknek és iskolás gyerekeknek. 2021 óta hangszerkészítéssel is foglalkozik.
A Reni & Boka duó tagjai a szabad zenélésben érzik elemükben magukat. Közös világukban a hangszeres improvizáció, a természetközeli képek, a többszólamú ének, az absztrakt történetmesélés és az önismereti témák találkoznak. A formáció 2025-ben megnyerte az Öröm a zene tehetségkutatót, ahol dalaik először szólaltak meg zenekari hangzással. 2026-ban a Nemzeti Kulturális Alap Hangfoglaló Programjának támogatottjai.
Az MTVA megszűnik, a helyére létrehozzák a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt.-t, amelytől függetlenül működik majd a Magyar Távirati Iroda (MTI).
A cél egy szabad és független közmédia, amely nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem a köz érdekében, hitelesen és politikamentesen működik – hangsúlyozta Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook‑oldalán.
Tarr Zoltán közölte: a kormány társadalmi egyeztetést és szakmai párbeszédet indít arról, hogyan képzelik el a magyarok a közmédia jövőjét. A folyamatot Grósz Judit miniszteri biztos koordinálja, aki elmondta: ideiglenes vezetés kerül a közmédia élére, hogy átvilágítás és pénzügyi audit készüljön, és megszűnjön a propaganda.
A miniszter szerint az elmúlt másfél évtizedben a közmédia működése súlyos károkat okozott a magyar közéletben, ezért most az a cél, hogy valós, hiteles tájékoztatás váltsa fel a korábbi politikai befolyást.
Az Országgyűlés törvényt fogadott el a védett üzemanyagár kivezetéséről is. A Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter által jegyzett módosító javaslatot a parlament 130 igen, 36 nem szavazattal és öt tartózkodás mellett fogadta el.
Az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árak megszüntetését a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolták.
A jogszabály a hatósági ár kivezetése mellett, az üzemanyagpiac változékonyságára hivatkozva, lehetőséget ad a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek, hogy a későbbiekben rendeletben állapítsa meg a benzin és a gázolaj hatósági árát. Erre a piaci viszonyok állami beavatkozást igénylő, aránytalan megváltozása esetén lesz lehetősége a miniszternek, a fogyasztók érdekeinek védelmére figyelemmel.
Olaszországban a rendkívüli hőség miatt a római kormány engedélyezte a munkaidő csökkentését vagy ideiglenes felfüggesztését bizonyos gazdasági és termelési ágazatokban. A dolgozók ez idő alatt is megkapják alapbérüket.
A döntés célja, hogy mérsékelje a hőstresszt és az energiafogyasztást, amely az utóbbi napokban rekordokat döntött. A kabinet kormánybiztost nevezett ki az energiaellátás biztosítására a stratégiai ágazatokban.
Az ország több tartományában már június eleje óta korlátozzák a munkavégzést a nap legmelegebb óráiban. Venetóban például 12.30 és 16 óra között szüneteltetni kell a munkát az építőiparban, a kőbányákban, a mezőgazdaságban és a kertészetekben. Kivételt csak a közhasznú és mentési munkák jelentenek.
Kedden tizenöt városban – köztük Rómában, Milánóban, Firenzében és Velencében – lépett életbe a legmagasabb, vörös szintű hőségriasztás, amelyet az egészségügyi minisztérium szerdára is fenntart.
Öt év és három hónap börtönbüntetésre ítélték Peter Murrellt, Nicola Sturgeon volt skót miniszterelnök egykori férjét, a Skót Nemzeti Párt korábbi pártigazgatóját.
Murrellt sikkasztás miatt marasztalta el az edinburgh‑i felsőbíróság, miután beismerte, hogy tizenkét év alatt több mint 400 ezer fontot vett ki jogtalanul a párt kasszájából. Az összeget személyes luxuscikkekre, köztük egy 125 ezer fontos lakóautóra költötte.
A vizsgálat 2021‑ben indult, miután az SNP adományozói jelezték, hogy a párt számláin eltűnt a függetlenségi kampányra gyűjtött pénz. Murrellt 2024 áprilisában vették őrizetbe, és idén májusban ismerte el a sikkasztást.
Nicola Sturgeont egy időre szintén kihallgatták, de ellene nem indult eljárás.
Murrell az SNP egyik kulcsfigurája volt: irányítása alatt a párt három skót parlamenti választást nyert, és továbbra is Skócia függetlenségéért, valamint az Európai Unióhoz való csatlakozásért kampányol.
Adásunkban Iszlai Renáta (Reni) klarinétművész-énekessel és Szász Márk (Boka) gitáros-énekessel, a 2022 tavaszán alakult magyarországi Reni & Boka duó tagjaival hallhatnak beszélgetést. Első, Forrás című nagylemezüket a közelmúltban elhozták Nagyváradra, Kolozsvárra, Székelyudvarhelyre, Csíkszeredába és Marosvásárhelyre is. Erdélyi turnéjuk alkalmával Benedek Csilla kérte őket mikrofonhoz.
Reni & Boka
A marosvásárhelyi születésű Iszlai Renáta (Reni) a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián kezdte el az egyetemi alapozó éveit, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett mester diplomát klarinét szakon. Többszörös ösztöndíjjal számos interaktív zenés foglalkozás megalkotója. Tagja az újrahasznosított hangszereken játszó Bélaműhelynek. Csibi Borókával közösen a Születésed története című, háborítatlan születésről szóló könyv szerzője.
A szatmárnémeti származású Szász Márk (Boka) 13 évnyi világjárásából merített zenei tapasztalatokat, és Afrika, Brazília, Kuba zenéit hozta repertoárjukba. A díjnyertes Szókimondóka fejlesztőjátékhoz zenét és több tucat dalt szerzett. Rendszeresen tart improvizatív énekköröket felnőtteknek és iskolás gyerekeknek. 2021 óta hangszerkészítéssel is foglalkozik.
A Reni & Boka duó tagjai a szabad zenélésben érzik elemükben magukat. Közös világukban a hangszeres improvizáció, a természetközeli képek, a többszólamú ének, az absztrakt történetmesélés és az önismereti témák találkoznak. A formáció 2025-ben megnyerte az Öröm a zene tehetségkutatót, ahol dalaik először szólaltak meg zenekari hangzással. 2026-ban a Nemzeti Kulturális Alap Hangfoglaló Programjának támogatottjai.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy ma csúcsszintű tárgyalások kezdődnek Izrael és Libanon között. Régóta nem beszélt a két vezető egymással, úgy 34 éve. Holnap ez megtörténik. Nagyszerű! – írta tegnap Donald Trump a Truth Social közösségi oldalán.
Kijevet és Dnyiprót támadta rakétákkal Oroszország mára virradóan – közölte az Euronews hírcsatorna. Kijevben öten életüket vesztették, köztük egy 12 éves fiú és egy 35 éves nő, legkevesebb 21-en megsérültek.
Egyetlen hatalom sem tudja térdre kényszeríteni az iráni népet – jelentette ki Maszúd Pezeskján iráni elnök az iráni Vörös Félhold Társaság és a sürgősségi egészségügyi szolgálat teheráni központjában tett látogatása során.
Romániának előnyt jelent, hogy majdnem 50 százalékkal növelik a mezőgazdaságnak szánt alapokat, amit az Európai Parlament javasolt az Unió következő több éves költségvetésébe.
Több európai vezetőt hívott meg videokonferenciára a francia államfő a kiskorúak közösségi hálóhoz való hozzáférése temakörben. Ezt megelőzően Emmanuel Macron 6-17 éves fiatalokkal találkozik az Internet-mentes nap bevezetése alkalmával. Ennek célja a digitális méregtelenítés, illetve az olvasás népszerűsítése és a szociális kapcsolatok fenntartása.
Brüsszel felé a legfontosabb üzenet az, hogy Magyarország visszatér a nyugati elköteleződéshez; ez önmagában komoly tárgyalási tőkét ad Magyar Péternek…
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy ma csúcsszintű tárgyalások kezdődnek Izrael és Libanon között. Régóta nem beszélt a két vezető egymással, úgy 34 éve. Holnap ez megtörténik. Nagyszerű! - írta tegnap Donald Trump a Truth Social közösségi oldalán.
Izrael és Libanon hivatalosan a zsidó állam 1948-as megalakulása óta háborúban áll egymással. A Teherán által támogatott Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezet március 2-án újra támadásokat indított Izrael ellen Libanon felől, néhány nappal az iráni konfliktus kezdete után. Azóta az izraeli támadások libanoni hivatalos adatok szerint több mint kétezer ember halálát okozták, és több mint egymillió embernek kellett elhagynia otthonát.
Kijevet és Dnyiprót támadta rakétákkal Oroszország mára virradóan – közölte az Euronews hírcsatorna. Kijevben öten életüket vesztették, köztük egy 12 éves fiú és egy 35 éves nő, legkevesebb 21-en megsérültek.
Ukrajna negyedik legnagyobb városát, Dnyiprót ezen a héten már másodjára érte légitámadás. Két ember életét vesztette és legkevesebb 27-en megsérültek. Odesszából szintén robbanásokat jelentettek. A tengerparti várost 24 órán belül kétszer is célba vette Oroszország. A légitámadások nem sokkal azután indultak, hogy Volodimir Zelenszkij elnök bejelentette, kezdenek kifogyni a légvédelmi rakétákból.
A török rendőrség 83 személy letartóztatását rendelte el, mivel posztoltak a közösségi hálókon a pár nappal ezelőtti az iskolai támadásokról
A hatóságok szerint a bejegyzésekben bűncselekményeket és bűnözőket dicsőítettek, ami káros a közrendre nézve. A hatóságok majdnem 1000 közösségi hálón lévő fiókot és több mint 90 Telegram csoportot zároltak.
Egyetlen hatalom sem tudja térdre kényszeríteni az iráni népet – jelentette ki Maszúd Pezeskján iráni elnök az iráni Vörös Félhold Társaság és a sürgősségi egészségügyi szolgálat teheráni központjában tett látogatása során.
Az elnök elítélte az Egyesült Államok és Izrael által iráni civil célpontok, a többi között iskolák és egészségügyi központok ellen indított támadásokat, hangsúlyozva, hogy a célpontok kiválasztása során a humanitárius szempontokat nem tartották tiszteletben. Egy másik ország indokolatlan megtámadása ellentétes a nemzetközi joggal - tette hozzá az iráni elnök. Az elnök kiemelte, hogy a nép 40 napos ellenállása során tanúsított egyedülálló és példamutató egység és összetartása miatt csalódniuk kellett azoknak, akik "gonosz célokat tűztek ki maguk elé".
Romániának előnyt jelent, hogy majdnem 50 százalékkal növelik a mezőgazdaságnak szánt alapokat, amit az Európai Parlament javasolt az Unió következő több éves költségvetésébe.
Siegfried Mureşan az EP főtárgyalója a közszolgálati rádiónak elmondta, a parlament a Bizottság javaslatának 10 százalékos emeléséről tárgyal. A majdnem 2 trillió eurós költségvetési javaslatról a többi európai intézményekkel is egyeztetnek, majd a plénum hagyja jóvá.
Több európai vezetőt hívott meg videokonferenciára a francia államfő a kiskorúak közösségi hálóhoz való hozzáférése temakörben. Ezt megelőzően Emmanuel Macron 6-17 éves fiatalokkal találkozik az Internet-mentes nap bevezetése alkalmával. Ennek célja a digitális méregtelenítés, illetve az olvasás népszerűsítése és a szociális kapcsolatok fenntartása.
A francia elnöki hivatal közlése szerint a videokonferencián való részvételét délelőttig visszaigazolta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök, valamint Olaszország, Írország, Hollandia és más országok képviselői. Emmanuel Macron a megbeszélésen megpróbálja mozgósítani az államok képviselőit, hogy kövessék Franciaország példáját, ahol szeptembertől, az új tanév kezdetével megtiltják a 15 év alattiak hozzáférését a szociális hálózatokhoz.
A növények társaink, akikkel együtt növekedhetünk. Végigkísérik életünket a bölcsőtől a koporsóig – szögezi le egyik könyvében mai adásunk vendége, Fráter Erzsébet, a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert botanikusa, aki korán felismerte, hogy a növények nem pusztán a kutatás tárgyai.
A Fitz József-könyvdíjas A Biblia növényei című kötet szerzőjével a csíksomlyói Mária kertben beszélgettünk.
Brüsszel felé a legfontosabb üzenet az, hogy Magyarország visszatér a nyugati elköteleződéshez; ez önmagában komoly tárgyalási tőkét ad Magyar Péternek az uniós források felszabadításához – véli a 24.hu főszerkesztője. Pető Péter szerint a kétharmados győzelemmel a magyarok azt üzenték: tegyetek igazságot – a kapott felhatalmazással pedig azonnal kell élni, hiszen a politikai tőke csak fogy az idővel. A legégetőbb feladatok: az uniós pénzek hazahozatala a tönkrement gazdaság talpra állításához, a fideszes évekhez köthető korrupciós ügyek elszámoltatása, valamint a rendszerbontás – amire az első jelzés a köztársasági elnök lemondásának többszöri követelése. Mindezt egy tapasztalatlan, újonnan felálló kormánynak kell végrehajtania, miközben az állami intézményekben teljes elitcserét kell levezényelnie.
„Az első időszakban sokkal több engedményt tud majd kiharcolni. Miért? Mert a Fidesznek tényleg van két és fél millió szavazója. Ha Magyar nem képes stabilizálni a hatalmát a következő egy-két évben, akkor egy Fidesz-visszatérés nem elképzelhetetlen. Az Európai Unió és azok a stratégiai szövetségesek, akik a váltásban érdekeltek voltak, ezt értik. Magyar Péter pedig az eddigi politikai pályája alapján szintén jól ismeri ezeket a játszótereket: hova lehet belépni és milyen indoklással. Világos, hogy valamiféle kreditet kell szereznie ahhoz, hogy fenn tudja tartani és stabilizálni a kormányzást, és ez a feltétele annak, hogy Magyarország az EU számára szövetséges maradjon a jövőben is” – emelte ki a 24.hu főszerkesztője.
Nem aggódik Orbán Viktor választási veresége miatt Donald Trump. Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy ebben a kampányban ő nem vett részt, és jelezte: tudta, hogy Orbán és a Fidesz jelentős lemaradásban van, ugyanakkor azt mondta, szerinte "Viktor egy jó ember". Az amerikai elnök az ABC News riporterének Magyar Péterről is nyilatkozott, akiről kijelentette: kedveli az új miniszterelnököt. - Szerintem az új ember jó munkát fog végezni, ő egy jó ember - mondta Donald Trump.
Sulyok Tamás magyar államelnök Magyar Pétert fogja javasolni a miniszterelnöki tisztségre - ezt Sulyok Tamás közölte a Facebook-oldalán ma, miután fogadta Magyar Pétert. Közölte azt is, hogy az Országgyűlés alakuló ülését a lehetséges legkorábbi dátumra hívja össze. Magyar Péter közlése szerint május 4-én, 6-án vagy 7-én tarthatja alakuló ülését az új parlament. A Tisza Párt elnöke szerdán a magyar közmédia meghívottja volt. Elmondta, hogy minden eddigi jó intézkedést megtart a Tisza-kormány, ez benne van a 240 oldalas programjukban is. Arról is beszélt, kormánya megalakulása után megtartják és kibővítik a rezsicsökkentést, hazahozzák az uniós forrásokat, új médiatörvényt fogadnak el és felfüggesztik a közmédia hírszolgáltatását. A Tisza Párt elnöke kifejtette: minden magyar ember megérdemel egy olyan közmédiát, amely a valóságot közvetíti, ezért új médiatörvényre, új médiahatóságra és a szakmai feltételek kialakítására lesz szükség ahhoz, hogy a közmédia valóban ellássa funkcióját. Magyar Péter elmondta: a kormányalakítás utáni egyik első lépés az lesz, hogy felfüggesztik ennek a propagandamédiának a hírszolgáltatását, hiszen egészen elképesztő károkat okoztak a magyar embereknek. Közölte: szükségük lesz egy kis időre egy új médiatörvényhez, egy új médiahatóságra és a szakmai feltételek kialakítására ahhoz, hogy a több százmilliárd forintból működő magyarországi közmédia valóban ellássa a funkcióját - mondta Magyar Péter.
Április 21-én, kedden, 19 órakor az aradi nagyszínházban a Halál Velencében című előadást láthatja a közönség Kulka János előadásában - közölte az Aradi Kamaraszínház. A népszerű magyarországi színművész által színre vitt előadás különféle színházi műfajjal kísérletezik: egyszerre performance, hangjáték és monodráma, amelyben az élet, a színház és az irodalom szétválaszthatatlanul összefonódik és sajátos viszonyba lép egymással.
Januárhoz képest februárban 39 lejjel (0,7 százalékkal) 5557 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában - közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9272 lej volt, 52 lejjel (0,6 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban. A legnagyobb nettó átlagbért - 12.952 lej - a programozási és IT-tanácsadási tevékenységek, a legkisebbet - 2884 lej - a halászat és akvakultúra ágazatban regisztrálták. Az előző év februárjához képest 3,8 százalékkal nőtt a nettó átlagbér 2026 második hónapjában. Az intézet közleménye szerint az év folyamán a bérek alakulását jelentős mértékben befolyásolják az éves vagy ünnepi prémiumok, amelyeket rendszerint decemberben vagy tavasszal fizetnek a munkaadók, így ezek a hónapok jelentősen befolyásolják a havi összehasonlításokat. Idén februárban a gazdasági ágazatok többségében nőtt a nettó átlagbér a januári értékhez képest, főként azért, mert az előző hónapokban különféle prémiumokat és egyéb juttatásokat - például év végi bónuszokat, természetbeni juttatásokat vagy nyereségrészesedést - kaptak a munkavállalók. Az emelkedéshez az is hozzájárult, hogy egyes ágazatokban nőtt a termelés vagy gyarapodtak a bevételek. A közszférában az előző hónaphoz képest februárban a tanügyben és a közigazgatásban 0,5 százalékkal, illetve 0,2 százalékkal nőtt, az egészségügyben pedig 1,8 százalékkal csökkent a nettó átlagfizetés.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy ma csúcsszintű tárgyalások kezdődnek Izrael és Libanon között. Régóta nem beszélt a két vezető egymással, úgy 34 éve. Holnap ez megtörténik. Nagyszerű! - írta tegnap Donald Trump a Truth Social közösségi oldalán.
Izrael és Libanon hivatalosan a zsidó állam 1948-as megalakulása óta háborúban áll egymással. A Teherán által támogatott Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezet március 2-án újra támadásokat indított Izrael ellen Libanon felől, néhány nappal az iráni konfliktus kezdete után. Azóta az izraeli támadások libanoni hivatalos adatok szerint több mint kétezer ember halálát okozták, és több mint egymillió embernek kellett elhagynia otthonát.