Múlt héten volt a gyermeknap, amelyet Magyarországon május utolsó vasárnapján, Romániában pedig június elsején ünnepelnek.

Ma ugyancsak egy fontos téma került középpontba, ugyanis minden év június 5-én tartják meg a környezetvédelmi világnapot az Egyesült Nemzetek Szervezete 1972-es határozatának köszönhetően. A világnappal a kezdeményezők igyekeznek ráirányítani a figyelmet a környezet védelmének és egészségének fontosságára, ugyanis mindez kihat az emberek jólétére, illetve a gazdasági fejlődésre.

A 2025-ös esztendő központi témája a műanyagszennyezés elleni küzdelem, mivel ez a jelenség a bolygónk minden szegtelét áthatja, sőt a testünkben is előfordulnak mikroműanyagok.

A témával kapcsolatban a közismert környezetvédő, főemlőskutató, Jane Goodall gondolatait idézem: „Tudatosítsuk végre magunkban, hogy a bolygót nem kvázi a szüleinktől örököltük, hanem sokkal inkább a gyermekeinktől vettük kölcsön. De épp most lopjuk el a jövőt tőlük – és azzal dicsekszünk, hogy a legintelligensebb teremtmények vagyunk, amelyek valaha szaladgáltak ezen a bolygón. Hogyan lehetséges az, hogy megengedjük magunknak az egyetlen élőhelyünk tönkretételét? Az a benyomásom, hogy elveszítettük azt a bölcsességet, hogy a cselekedeteink következményeire tekintsünk.”

Eddig tartott a megszívlelendő idézet, amely akarva akaratlan elkalauzolt képzeletben Parajdra, Háromszékre, illetve abba a svájci faluba, amelyre rászakadt egy gleccser a múlt héten.

Most visszaterelem a gondolataimat a kereszténység egyik legfontosabb ünnepére, a pünkösdre, amelynek az elnevezése a görög pentekosztész ’ötvenedik’ szóból ered, ugyanis a húsvétot követő ötvenedik napon kezdődik. A Magyar néprajzi lexikon szerint „a keresztény egyház annak emlékére tartja, hogy tanai szerint Jézus mennybemenetele után a Szentlélek leszállt az apostolokra.”. Az idei csíksomlyói búcsún, június 7-én a szülőfalum, Csíkszentdomokos szülötte, György Alfréd kamilliánus szerzetes lesz az ünnepi szónok.

A mai rész vége felé szeretnék röviden kitérni arra, hogy a korábban említett megnevezéseket, például a gyereknapot és a pünkösdöt is kis kezdőbetűvel írjuk a magasztos érzelmi töltet ellenére.