Hogyan kerül motorkerékpár egy közigazgatási épület – jelesen a csíkszeredai megyeháza – tanácstermébe? Nem eltévedt motorosok járgányairól van szó, akik egy középületben találtak menedéket, hanem a csíki vérlovagok alakuló szervezetének magyarországi bajtársaik által ajándékozott két motorkerékpárról. Sajtóbeszámolók szerint a két hatalmas és bivalyerős kétkerekűt a Magyar Véradók Szövetsége adományozta az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának, hogy itt is megalakulhasson a magyarországi Vérlovagok önkéntes sürgősségi vérszállító közösség mintájára a Székely Vérlovagok nevet viselő, önkéntesekből álló csapat, hogy annak tagjai majd ügyeleti rendszerben szállíthassák szükség esetén az életmentő vérkészítményeket a lehető legrövideb idő alatt rendeltetési helyükre. Kíváncsivá tett a hír, hogy kik ezek a vérlovagok? Honlapjuk megválaszolta kérdéseimet: „A Vérlovagok alapítója, Pribil Sándor 2020-ban azzal a céllal hívta életre Magyarországon, az Egyesült Királyság, Írország és Ausztrália után a kontinentális Európában elsőként, az önkéntes motoros sürgősségi vérszállítás rendszerét, illetve az ennek hátterét adó önkéntes közösségünket, hogy az életet jelentő vér az év minden napján biztonságosan, a lehető leghamarabb juthasson el rendeltetési helyére. Speciálisan felszerelt, megkülönböztető jelzéssel ellátott járműveinkkel és felkészült, különlegesen képzett önkénteseinkkel pedig missziónknak tekintjük a szükséget szenvedő honfitársaink biztosítását arról, hogy mindenkor úton a segítség!” A honlap tanúsága szerint 2022-ben az év civil szervezetének választották őket Magyarországon, „a személyi jövedelemadó felajánlható 1 százalékának gyűjtése alkalmával az elmúlt években csaknem 30 ezer jogosult szervezet közül az adófizetők döntése nyomán rendre a 100 legnagyobb társadalmi támogatottságú szervezet közé került.” Jelenleg a szervezetben mintegy ötven önkéntes tevékenykedik, és húsz jármű – motorkerékpár és személygépkocsi – áll rendelkezésükre, hogy teljesíthessék önként vállalt nemes feladatukat. Tehát civilekről van szó, akik motoros szenvedélyüket nemes cél – az életmentés – szolgálatába állították, abban élik ki.
Az sem lehet véletlen, hogy ezek az önkéntesek társra találtak Erdélyben. Évek óta időnként megjelenik a sajtóban az Erdély Mentőcsoport neve, többnyire a hivatásos mentőszolgálatnak nyújtott anyagi, műszaki segítség, vagy elsősegély-oktatás szervezése kapcsán. Különleges mentőcsoportokat alakítottak, amelyek tagjai a katasztrófák következményeinek elhárítása érdekében tevékenykednek belföldön és külföldön egyaránt, e mentőcsoportok működési térségük nevét viselik: Kolozs-Torda, Marosszék, Udvarhelyszék, Csíkszék, Háromszék és Gyergyószék. A Csíkszéki Fiók 2013 márciusában alakult, fő tevékenysége a segítségnyújtás és az elsősegély-oktatás. A két szervezet összefogásának eredményeként kezdett szerveződni a Székely Vérlovagok közössége, s ennek az együttműködésnek a hozadéka a hét végén a csíkszeredai megyeházán átadott két motorkerékpár. Az idézett sajtóbeszámolók arra is kitértek, hogy a Székely Vérlovagok önkéntes sürgősségi vérszállító közösség verbuválásának kezdeményezője a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kommunikációs referense, Donovál Zoltán volt, ötletét támogatta a kórház vezetősége és a Hargita Megyei Mentőszolgálat is – ez utóbbi vezetője, dr. Péter Szilárd is önkéntesként tevékenykedik az Erdély Mentőcsoportban.
Lelkes önkéntesek vannak, két jármű már van, segítőkészségben sincs hiány, immár a bürokratikus feltételeket kell teljesíteni ahhoz, hogy a járműveket lehessen bevetni, s a vérlovagok elkezdhessék az egészségügyi ellátást támogató tevékenységüket. Így már világos, hogy miként került két motorkerékpár egy közigazgatási épület – jelesen a csíkszeredai megyeháza – tanácstermébe…