Nagy szavazattöbbséggel elfogadta a képviselőház tegnap a levélben történő szavazást lehetővé tevő törvénytervezetet, amely a külföldön élő román állampolgárok számára könnyíti meg, hogy részt vegyenek a parlamenti választásokon.A jogszabályt a kormányzó Szociáldemokrata Párt és az ellenzék fő erejét képező Nemzeti Liberális Párt is megszavazta. Az RMDSZ ellene foglalt állást. A törvény cikkelyenkénti vitája alkalmával a Szövetség képviselői kivonultak a teremből tiltakozásképpen a sürgősségi eljárás ellen, amely nem teszi lehetővé, hogy a módosító indítványok beterjesztői érveljenek javaslatuk mellett. A végszavazáson viszont részt vettek az RMDSZ képviselői.Az RMDSZ-t az aggasztja, hogy a külföldön leadott voksok a hazai választókerületek – köztük a magyarlakta térségek – parlamenti képviseletét is befolyásolhatják. A szövetség már múlt héten jelezte, hogy alkotmányossági óvást kezdeményez a törvény ellen. A nagy sietséggel elkészített törvényjavaslat sok szempontból kérdéseket vet fel a szavazat titkosságának alkotmányos garanciáját illetően nyilatkozta ma az állami rádió Naprakészen című műsorában Márton Árpád frakcióvezető-helyettest, aki az RMDSZ képviseletében részt vesz a választási törvényeket kidolgozó parlamenti különbizottságban.A képviselőházi szavazás után már csak az államfőnek kell kihirdetnie a törvényt ahhoz, hogy jövő ősszel alkalmazni lehessen. A jogszabály elfogadásával azért sietnek, mert egy alkotmánybírósági döntés értelmében a voksolást megelőző egy évben a választási törvények már nem változhatnak.
Szigorít a kampányszabályzaton a kormány
A kormány csütörtöki ülésén elfogadja az államelnök-választások megszervezésére vonatkozó törvényes keretet, amelynek értelmében május 4-én szervezik az első fordulót és…
Tovább...Az RMDSZ elnöke a közigazgatási átszervezésről
Az RMDSZ kész egyeztetni koalíciós partnereivel a közszolgáltatások racionalizálásáról, de olyan közigazgatási reformot nem támogat, amely megváltoztatja az etnikai arányokat…
Tovább...Karcsúsítja felépítését a kormány
A tavalyi parlamenti választások előtti állapothoz képest 25 százalékkal csökkentik az államtitkárok és az alprefektusok számát – jelentette ki Kelemen…
Tovább...Nemzetbiztonsági vizsgálatot kért az energiaügyi miniszter
Az energiaügyi minisztérium szerdán értesítette a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottságot arról, hogy a magyarországi MVM Csoport megvásárolná az E.ON…
Tovább...