Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Közleményükben hangsúlyozták, hogy a szélsőséges hőség komoly egészségügyi kockázatot jelent: a hőstressz a klímaváltozáshoz kapcsolódó halálozások egyik vezető oka, súlyosbíthatja a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget, a mentális zavarokat és az asztmát, emellett fokozhatja a balesetek kockázatát és növeli egyes fertőző betegségek terjedésének veszélyét. A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy a hőguta életveszélyes állapot, fennállása esetén haladéktalan orvosi beavatkozásra van szükség. A legveszélyeztetettebbek az idősek, a csecsemők és kisgyermekek, a krónikus betegek, valamint azok, akik a szabadban vagy nem megfelelően szellőző helyiségekben dolgoznak, illetve rossz lakhatási körülmények között élnek. Azt javasolják a lakosságnak, hogy 11 és 18 óra között lehetőleg ne tartózkodjanak hosszabb ideig a tűző napon, kerüljék a nagy fizikai megterheléssel járó szabadtéri tevékenységeket, és használjanak fényvédő krémet. A lakás hűtése érdekében napközben célszerű zárva tartani az ablakokat és leengedni a redőnyöket vagy behúzni a sötétítőket. A szellőztetés éjszaka történjen, amikor kint hűvösebb van. A szakemberek szerint 40 Celsius-fok felett az elektromos ventilátorok használata már nem ajánlott, mert ilyenkor inkább melegítik, mint hűtik a szervezetet. Fontos megelőzni a szervezet túlmelegedését és a kiszáradást. Ehhez ajánlott világos színű, könnyű, természetes anyagból készült ruhákat viselni, kalapot és napszemüveget hordani, időnként hűvös zuhanyt venni és rendszeresen vizet inni. Kerülni kell az alkohol, a magas koffeintartalmú és a cukros italok, valamint a nehéz, zsíros ételek fogyasztását. Ezzel szemben ajánlott sok friss, magas víztartalmú zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, például uborkát, paradicsomot, sárga- és görögdinnyét, szilvát. A hat hónaposnál fiatalabb kisbabákat nem szabad közvetlen napsütésnek kitenni.
