Ilie Bolojan nem hajlandó lemondani. A liberális párti kormányfő szerint „teljesen hibás és felelőtlen” a Szociáldemokrata Párt döntése, amely megvonta tőle a politikai támogatást, különösen azért, mert a koalíció összes döntése a kormányprogrammal összhangban, valamennyi párt egyetértésével született.
Bolojan hangsúlyozta: továbbra is biztosítja az ország zavartalan kormányzását. Szerinte a pazarlás visszaszorítása, az állam hatékonyabbá tétele és a korrekt kormányzás a továbbiakban sem lehet alku tárgya. A miniszterelnök azzal is megvádolta a PSD-t, hogy megtévesztette a választóit, amikor olyan döntéseket bírált, amelyeket korábban maga is támogatott. Bejelentette, hogy a Nemzeti Liberális Párt keddi bővített elnökségi ülésén meghozzák a szükséges döntéseket.
A Szociáldemokrata Párt hétfőn megvonta a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől. A párt belső szavazásán, amelyet „Az igazság pillanata” névvel jelöltek, mintegy ötezer párttag vett részt, és 97,7 százalékuk támogatta a döntést. Sorin Grindeanu pártelnök szerint ekkora arány mellett nincs helye más értelmezésnek. „A PSD Románia legfontosabb pártja, a parlament legnagyobb ereje, és figyelembe veszi a tagok által adott felhatalmazást” – jelentette ki Grindeanu. A pártvezetés a következő napokban teszi meg a szükséges lépéseket. Ha Ilie Bolojan nem mond le, a PSD miniszterei csütörtökön kivonulnak a kormányból.
Az RMDSZ nem lép vissza a kormányból, hiszen nem a PNL vagy a PSD miatt vállalták a kormányzást, hanem az országért – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök hétfő este. Az RMDSZ vezetője szerint a PSD döntésével véget ért a jelenlegi koalíció. Több forgatókönyv is lehetséges a folytatásra, akár a nulláról újrakezdve. Kelemen ugyanakkor rámutatott: elfogadhatatlan, hogy valaki kívülről megmondja egy másik pártnak, kit nevezzen meg miniszterelnöknek.
Nagy kérdés, hogyan tekintenek Romániára a hitelezők, és hogy sikerül-e határidőre teljesíteni az uniós helyreállítási alapok lehívásához szükséges vállalásokat. Egy kisebbségi kormány kiszolgáltatott lenne, hiszen minden döntését megkérdőjelezhetnék a parlamentben – vélte Kelemen Hunor hozzátéve, „a pártok vezetőinek le kell ülniük, és kiszámítható parlamenti többséggel biztosítani az ország kormányzását”.
Nicușor Dan államfő holnap egyeztetésre várja a Cotroceni-palotába a koalíciós pártok vezetőit. Az államfő szerint most az a kulcskérdés, hogy a koalíciós pártok valamilyen formában folytatni tudják-e együtt a kormányzást. A hétfői nyilatkozatok alapján erre kevés az esély, de Nicușor Dan reméli, hogy az ország a jó úton marad. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi koalíciós pártok – minden hibájukkal együtt – nyugatbarát irányt vállaltak, és mindegyikük politikai árat fizetett ezért az elmúlt tíz hónapban. Az elnök elmondta: miután a politikai konfliktus konkrét jogi lépések formájában is testet ölt, akkor majd egyeztetésekkel keresnek megoldást, de a válasz nagyobb részben a pártokon, és csak kisebb részben rajta múlik.
Romániának folytatnia kell a költségvetési kiigazítást, különben görög típusú gazdasági válságba sodródhat – figyelmeztetett Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank tanácsadója. Emlékeztetett: az ország gazdasági válság vagy természeti katasztrófa nélkül halmozott fel 9,3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt, miközben a külkereskedelmi mérleg hiánya is elérte a 8 százalékot. Rădulescu szerint Románia két út előtt áll: vagy fokozatosan, önként vállalt intézkedésekkel korrigál, ahogy a kormány közel egy éve próbálja, vagy halogatja a lépéseket, és évtizedes stagnálással fizeti meg az árát – ahogy Görögország tette, amelynek egy főre jutó GDP-je 2024-ben még mindig alacsonyabb volt, mint 2004-ben.