Alaposan átrendezték a bukaresti politikát a november végi, december eleji választások. A szélsőjobboldal szerezte meg a parlamenti mandátumok harmadát, a radikális, neofasiszta elnökjelölt menetelését az utolsó pillanatban állította meg az alkotmánybíróság. Milyen tényezők vezettek a szélsőjobb megerősödéséhez? Mivel magyarázható a politikából kiábrándultak nagy száma „bezzeg Romániában”, amely gazdasági szempontból egyáltalán nem teljesít rosszul? Mekkora szerepe van a proteszt szavazásban az euroszkepticizmusnak? Visszatérhet a román politika egy viszonylagos normalitáshoz? Előrevetítenek-e az eredmények egy átrendeződést a magyar szavazótáboron belül? Ezekről beszélgettünk Horváth István szociológussal, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem tanárával. Az interjút december 19-én rögzítettük.
Mit üzen a ma emberének a Vasgárda története?
A Vasgárda története jól példázza, hogy a kizárólagosságra törekvő, messianisztikus mozgalmak hogyan csúszhatnak át az erőszak és a fizikai agresszió…
Tovább...A román miniszterelnök, akinek kisebbségi komplexusa volt a magyarokkal szemben
L.Balogh Béni történész, a budapesti Kisebbségkutató Intézet munkatársa tartott előadást decemberben a bukaresti Calvineum református egyházközség Koós Ferenc Körén Alexandru…
Tovább...Gőzerővel zajlanak a kormányalakítási tárgyalások
Gőzerővel zajlanak a kormányalakítási tárgyalások a bukaresti parlament négy Európa-barát politikai ereje és a kisebbségi frakció részvételével. A pártok szeretnék…
Tovább...Érvénytelenített választás: hogyan jutottunk ide?
December 9-én az elnökválasztások eredményét kellett volna értékelnünk, ehelyett a teljes választási folyamat érvénytelenítéséről beszélgettünk Cseke Péter Tamással, az Agerpres…
Tovább...