Oroszország 2022 februárjában kezdődött ukrajnai inváziója óta egyre gyakrabban hallhatjuk a leválás vagy szétkapcsolás, angolul decoupling kifejezést. Az Európai Unióban derisking, azaz kockázatmentesítés néven futó stratégia az Egyesült Államokból indult, és Kínával kapcsolatos. Washington és nyugati szövetségesei egyre határozottabban igyekeznek megszüntetni a saját gazdaságuk függését a kínaitól. A folyamat a koronavírus-járvánnyal kezdődött, de felgyorsította az ukrajnai invázió, és az annak nyomán kialakult geopolitikai feszültségek. Tajvan Kína általi lerohanása tudniillik a világgazdaság leállását eredményezné a jelenlegi állapotok mellett, hiszen gyakorlatilag kötelezné az Egyesült Államokat és nyugati szövetségeseit, hogy Pekinget az Oroszország ellen már alkalmazott szankciókkal sújtsák. Friss elemzésében a Washington Post arról ír, hogy a szétkapcsolás és az alternatívák felépítése nem halad a várakozásoknak megfelelően. Többek közt erről volt szó mai műsorunkban.
A legjobbakat remélik, de a legrosszabbra készülnek Parajdon
A legrosszabb forgatókönyvre is felkészülve 45 ház kiürítését rendelte el a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság Parajdon, ahol a hatóságok úgy…
Tovább...Kezdődhetnek a kormányalakítási tárgyalások
A frissen beiktatott államfő, Nicuşor Dan kedden megkezdi a parlamenti pártokkal a kormányalakítási tárgyalásokat, amelyek nem ígérkeznek simának. A fő…
Tovább...Az RMDSZ az olasz konzervartívokat is figyelmeztetné Simion „totális kettős beszédére”
Az Európai Parlamentben kiábrándultság fogadta a román szociáldemokraták (PSD) döntését, hogy az elnökválasztás második fordulója előtt nem foglaltak állást az…
Tovább...Horváth István: A félelem győzött
Szokatlanul magas részvétel mellett, a vártnál nagyobb arányú győzelmet aratott az elnökválasztás második fordulójában a független jelöltként induló Nicușor Dan.…
Tovább...