Az amerikai kormányzat azt tervezi, hogy október 18-tól vezeti be a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) által engedélyezett büntetővámokat európai termékekre – közölte tegnap az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselőjének hivatala.

A WTO néhány órával korábban hozta nyilvánosságra a háromtagú választottbíróság döntését, amelyben kimondták, évi 7,5 milliárd dollár kárt okoztak az Egyesült Államoknak az Airbus európai repülőgépgyártónak kölcsönök formájában nyújtott, tiltott uniós támogatások. Ez a döntés lehetővé teszi, hogy az amerikai kormányzat azonos, 7,5 milliárd dollár értékben büntetővámokat vessen ki európai árucikkekre.

Az amerikai kereskedelmi főképviselő hivatala közzétette azt a listát, amelyen a 10, illetve 25 százalékos pótlólagos vámmal sújtandó termékek szerepelnek. Az első helyen az Airbus által gyártott repülőgépek szerepelnek, amelyekre 10 százalékos pótvámot vetnek ki az Egyesült Államokban.

A többi, több mint 150 kategóriába besorolt terméket alapvetően az Airbusok gyártásában részt vevő négy országban – Franciaország, Németország, Spanyolország és az Egyesült Királyság – állítják elő, ezeket 25 százalékos büntetővám fogja terhelni. Franciaország esetében főleg a borokat érinti érzékenyen a pótvám kivetése, de a spanyol és a német borok is idekerültek. Nemcsak a közismert francia és olasz sajtok, hanem minden európai sajt importját fogja 25 százalékos pótvám terhelni. Az ipari termékek palettáján egy egész sor német eszköz szerepel, kezdve a baltától a csavarhúzókon keresztül az összehajtható bicskákig. Anglia textilipara pedig ugyancsak 25 százalékkal drágábban szállíthatja majd termékeit, a gyapjú- és kasmír pulóverektől kezdve az öltönyökön, pizsamákon, fürdőruhákon át a fehérneműkig.

Donald Trump amerikai elnök „az Egyesült Államok nagy győzelmének” minősítette a tegnap kihirdetett döntést. (MTI)