Fekete Istvánra emlékezünk

„Szeretem a magányos utazásokat […], mert ilyenkor emlékeim is velem utaznak, néha bent a kocsiban, de néha kint a mezők fölött, árnyékos erdőkben vagy a pocsolyák csillogásában, ahol egy-egy gólya tart őrséget olyan katonás tartásban, hogy csak az őrbódé hiányzik mellőle és a szuronyos puska a válláról” – idézem Fekete Istvánt, aki ötvenöt évvel ezelőtt, 1970. június 23-án hunyt el, és nem mellékesen január 25-én volt a születése 125. évfordulója. Néhány napja, június 21-én, a dombóvári Művelődési Házban Fekete István-konferenciát tartottak, amelyen a József Attila-díjas íróra és a dombóvári Fekete István Múzeum harmincéves jubileumára emlékeztek.

(tovább…) Continue Reading

A magyar feltalálók napja küszöbén

„Az egész oktatásügyet az egész világon mindenütt, amerre csak jártam, egy nagy tévedés hatja át, egy óriási tévedés. Azt hiszik, hogy a könyv arra való, hogy az ember a tartalmát belepréselje a fejébe. Nézetem szerint a fej gondolkodásra való. A könyv pedig arra, hogy ne kelljen mindent fejben tartani.” Bár a Szent-Györgyi Alberttől származó idézettel gyakran lehet találkozni a közösségi oldalakon, nem áll szándékomban kielemezni, pedig a mai napig rendszeresen tanulok egy-egy szakkönyvből, persze megfontoltabban, mint iskoláskoromban.

(tovább…) Continue Reading

Még mindig nekünk írja a dalt

„Azt, hogy ki mennyit ér önmagának és másoknak, szerintem nem az elvégzett munkái, az eredményei határozzák meg” – idézem a mai, rendhagyó részben a magyar könnyűzene kiemelkedő személyiségét, Presser Gábort, aki két napja, május 27-én töltötte be a 77. életévét. A jól ismert Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar előadóművész, érdemes művész, zeneszerző, zongorista és énekes számtalan előadónak írt dalokat, pályafutása elején főként az Omega számára, majd a „saját” együttesének, a Lokomotiv GT-nek is. Zárójelben jegyzem meg, hogy a korábban említett rangos elismerések megnevezésében a díj szavunk kötőjellel kapcsolódik a tulajdonnevekhez.

(tovább…) Continue Reading

Jókaira emlékezünk

„Mindenfelé keressük a magyar nemzetet; kinn Ázsiában, fenn a Jeges-tengernél, hátul az őshistóriában, magasan a fényes rangúaknál, csak ott nem keressük, ahol van: körülöttünk és a mai napon” – idézem Jókai Mórt. A „nagy magyar mesemondó” kevéssel több mint kétszáz éve, 1825. február 18-án született Komáromban, ugyanakkor néhány napja, május 5-én volt a halálának a 121. évfordulója –1904. május 5-én, Budapesten hunyt el.

(tovább…) Continue Reading

A madarak és fák napja küszöbén

Két nap múlva, május 10-én lesz a madarak és fák napja, amelynek kapcsán egy rövid idézetet szeretnék felolvasni: „Évente egy nap szenteltessék a madarak és fák védelmében.” Ez a mondat az 1835. június 26-án született Herman Ottótól származik, aki természettudós, néprajzkutató, polihisztor és politikus volt egy személyben. Maga a megnevezés – vagyis a madarak és fák napja – a helyesírási szabályzat szerint csupa kisbetűvel írandó.

(tovább…) Continue Reading

A magyar költészet napja küszöbén

Holnap, azaz április 11-én lesz a magyar költészet napja, amelyet 1964 óta minden évben József Attila születésnapján tartanak. Amikor a költő papírra vetette az Ars poetica Németh Andornak című vers első két sorát – „Költő vagyok – mit érdekelne engem a költészet maga” –, még nem is sejthette, hogy a születése napja jó pár évtized múlva a magyar költészet napja lesz.

(tovább…) Continue Reading