Néphiedelemben gyökerező mágia, a nyári napforduló misztikuma, a jó termés meghálálása, egészség- és szerelemvarázsló erő – megannyi titokzatosság, ami Szent Iván éjszakájához köthető, és amit eleink az ilyenkor meggyújtott máglya parazsának átugrásával tettek emlékezetessé.

A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a múlt szombaton szervezte meg a város főterén a tűzugrást. Az Arad megyei Pécskán még az 1980-as években is szokás volt Szent Iván éjjelén minden utcában tüzet gyújtani, amit a szomszédok átugrottak, és ilyenkor Szentiván-almával vagy a háziasszonyok sütötte pogácsával kínálkodtak. Ezt a szokást elevenítették fel néhány évvel ezelőtt, és e köré szerveződött a Pécskai Magyar Napok elnevezésű kulturális-hagyományőrző-szórakoztató rendezvénysorozat, amely idén a múlt hétvégén tartottak meg. Pataky Lehel Zsolt összeállításában elsőként a Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes vezetője, Engi Márta Ildikó mesél a tűzugrás hagyományáról.