Spanyolország nem lesz bűnrészes, és nemet mond a háborúra – szögezte le a spanyol kormányfő tegnapi élő televíziós beszédében. Pedro Sánchez hozzátette:
„Vannak, akik naivitással vádolnak majd minket emiatt, de a naivitás az, ha azt gondoljuk, hogy az erőszak a megoldás. Naivitás az, ha azt hisszük, hogy a demokrácia vagy a nemzetközi tisztelet romokon is kinőhet, vagy ha azt gondoljuk, hogy a vak és szolgai engedelmesség a vezetés egyik formája. Épp ellenkezőleg” – mondta a spanyol miniszterelnök. Szavai szerint egy törvénytelenségre nem lehet egy másikkal válaszolni, mert az emberiség nagy katasztrófái így kezdődnek.

Pedro Sánchez kitért arra, hogy 23 évvel ezelőtt „egy másik amerikai kormányzat belerántott minket egy közel-keleti háborúba”, amely a berlini fal leomlása óta „a legnagyobb bizonytalansági hullámot szabadította el kontinensünkön”, drámai mértékben megnövelte a dzsihadista szélsőségesek tevékenységét, súlyos migrációs válságot okozott a Földközi-tenger keleti részén, valamint az energiaárak, és ezáltal a megélhetési költségek általános emelkedését eredményezte.

A spanyol miniszterelnök azután tett televíziós nyilatkozatot, hogy Donald Trump amerikai elnök kedden Washingtonban kijelentette: az Egyesült Államok fel fog függeszteni minden kereskedelmet Spanyolországgal, amiért nem engedte az amerikai erőknek, hogy használják a támaszpontjait az Irán elleni csapásokhoz. A dél-európai ország álláspontja szerint a bázisok közös használatra szolgálnak, de spanyol szuverenitás alá tartoznak.