Alkotmányosnak ítélte tegnap az alkotmánybíróság a medveállomány ritkítására vonatkozó törvényt, mely ellen májusban emelt alkotmányossági óvást Nicușor Dan államfő – tájékoztat az alkotmánybíróság közleménye.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) törvénytervezete ellen emelt államfői óvást az alkotmánybíróság tagjainak többsége megalapozatlannak ítélte. A testület rövid indoklásában rámutatott: az uniós élőhelyvédelmi irányelv lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy felmentést kapjanak a védett állatok elfogására és kilövésére vonatkozó tilalom alól, és ez a barnamedve esetében is érvényesül. Az alkotmánybíróság az államelnök kifogásaira válaszként közölte: a jogszabály tudományos adatokon alapszik, amelyek kimutatták, hogy Romániában „túlzottan nagy” a barnamedve-populáció, így nem elegendőek a lakosság védelmét szolgáló alternatív intézkedések.
A testület az államfő azon érvelését is elutasította, miszerint a medvekérdésben a kormánynak kell eljárni, és a parlament nem hivatott erre. Az alkotmánybírság határozata jogerős és kötelező érvényű. Hazánkban az utóbbi két évtizedben április közepéig 26 ember életét vesztette medvetámadások következtében, és több mint 274-en megsérültek.
