A kormány 300 millió lejt hagyott jóvá a Salrom vállalat és a parajdi sóbányában turisztikai, rekreációs és gyógykezelési tevékenységet folytató cégek azonnali támogatására – jelentette be hétfőn a pénzügyminiszter. Tánczos Barna a kormány rendkívüli ülése után a sajtónak elmondta, hogy Parajdon történelmi léptékű katasztrófa történt, a sóbányában még soha nem állt le meghatározatlan ideig a kitermelés.

Bogdan Ivan gazdasági miniszter ismertette részletesen az intézkedéseket. Elmondta, hogy a kormány által hétfőn elfogadott, a Salrom számára nyújtandó támogatási mechanizmus magában foglalja a parajdi bányában dolgozó alkalmazottak bérének fedezését is december 31-ig. Hozzátette, hogy hétfőn a kormány határozatot fogadott el két állami támogatási program létrehozásáról, amelyek közül az egyik a sóbányát üzemeltető vállalat, valamint más, a sóbányában gazdasági tevékenységet folytató vállalatok számára biztosít támogatást az árvíz okozta károk helyreállításához. A második támogatási program arra a mintegy 200 vállalatra vonatkozik, amelyek turisztikai szempontból a parajdi sóbányától függtek.

A Hargita megyei prefektúra közben ma bejelentette, hogy elegyengetik a több helyen megsüllyedt földfelszínt a parajdi sóbánya Telegdy-ágának területén a lehetséges morfológiai változások megfigyelése érdekében. A prefektúra tájékoztatása szerint a térségen áthaladó közutat nem fenyegeti ugyan közvetlen veszély, de rendőrök és csendőrök segítségével korlátozzák a forgalmat. A közlemény szerint csúcstechnológiás berendezések bevetésével mérik fel a bánya állapotát, és a vállalat bányamentői is a helyszínen tartózkodnak. A prefektúra beszámolt arról is, hogy Korond-patak elterelésére javasolt útvonalat hamarosan ismertetik. A kormányhivatal azt ígérte, hogy a fejleményekről legkevesebb napi két alkalommal tájékoztatni fogják a nyilvánosságot.