Parajdra és Háromszékre, az árvíz sújtotta településekre látogatott szombaton Nicușor Dan államelnök több miniszter kíséretében. Az államfő látogatását először Kelemen Hunor jelentette be, aki közölte, hogy meghívta az államfőt a természeti katasztrófa által sújtotta vidékekre. Előző nap az RMDSZ közbenjárására az Országos Vészhelyzeti Bizottság elfogadta azt a határozatot, amely alapján a kormány anyagi támogatást adhat a parajdi sóbányának. A határozat szerint a gazdasági minisztérium tesz javaslatot a bánya helyreállítására, a környezetvédelmi minisztérium pedig a felszíni munkálatokra, patakrendezésre, záportározó tervezésére. Mindehhez a kormány biztosítja a szükséges finanszírozást.
A látogatáson részt vett Bogdan Ivan gazdasági miniszter, Tánczos Barna pénzügyminiszter, Cseke Attila fejlesztési miniszter és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is. A helyi hatóságok a kormány sürgős beavatkozását kérték a parajdi sóbányánál kialakult válsághelyzet megoldására. Cătălin Predoiu ügyvivő kormányfő tárcaközi munkacsoportot hozott létre a károk felmérésére és a helyzet megoldására.
A parajdi sóbánya körüli helyzet súlyos, és már rég meg kellett volna tenni a szükséges lépéseket a katasztrófa elkerülése érdekében, jelentette ki Nicușor Dan államfő a helyszíni látogatása során adott sajtónyilatkozatban. Azt mondta, hogy a helyzetet meg lehetett volna előzni. Elmondása szerint a mintegy 130 munkást, akik jelenleg nem tudnak dolgozni, kompenzációval segítik, és a turizmusból élő helyiek számára is támogató intézkedéseket dolgoznak ki, ahogy tették azt a koronavírus-járvány időszakban.
Az államfő elmondta, hogy a Salrom vállalta, hogy három héten belül egy úgynevezett bypass csövet telepít, amely elvezeti a bányába beszivárgó vizet. Ezt követően, megfelelő erősségű szivattyúkkal elvezethetik a vizet a patakba, figyelembe véve a víz sótartalmát. A hosszú távú megoldások között szerepel a patak medrének szabályozása, vagy akár a vízgyűjtő tó létrehozása. Az államfő hozzátette, hogy a megoldások kidolgozása érdekében komplex tanulmányokat végeznek, amelyek várhatóan 3-4 hónapig tartanak – tudósított a Marosvásárhelyi Rádió.
A miniszterek arról biztosították a bányászokat, hogy a kormány decemberig folyósítani fogja a bérüket. Constantin Dan Dobrea, az országos sóipari vállalat, a Salrom igazgatója elmondta, hogy az Európai Sótermelők Szövetsége készen áll felszerelést és szakértőket küldeni Parajdra a sóbánya helyzetének megoldása érdekében. A segítség nagy kapacitású szivattyúkból áll, amelyek segítségével eltávolítják a beömlött vizet a bányából. Az igazgató azt is elmondta, hogy a Babeș-Bolyai Tudományegyetem szakértői, valamint nemzetközi szakértők érkeznek majd Parajdra, hogy felmérjék a bánya helyzetét. A Salrom igazgatója beszámolt arról is, hogy bányamentők szálltak le a bánya mélyére mintát venni a tárnában felgyűlt vízből, és kiderült, hogy a sókoncentráció 160 gramm literenként, ami azt jelenti, hogy a víz még mindig oldja a sót, hiszen 300 grammos koncentrációnál áll le csak ez a folyamat.
Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök szombaton bejelentette, elrendelte ellenőrző testületének kiküldését a parajdi sóbányához, hogy gyorsan és alaposan feltárják az árvíz nyomán kialakult helyzet okait és felelőseit. – Nicușor Dan államelnök úr álláspontjával teljesen összhangban tegnap (pénteken – szerk. megj.) utasítottam a miniszterelnöki ellenőrző testület vezetőjét a parajdi sóbánya helyzetének kivizsgálására, az idáig vezető okok és felelősök gyors és alapos feltárására – írta Predoiu a kormány Facebook-oldalára az Agerpres jelentése szerint.
Az államfő ellátogatott az elmúlt napok áradásai által leginkább sújtott települések egyikére, a háromszéki Kökösbácstelekre is. Ott Nicușor Dan a katasztrófavédelem szakértőivel, a helyi és megyei elöljárókkal folytatott rövid egyeztetést követően a sajtónak kijelentette, hogy rendszerszintű beavatkozásokra van szükség azokban a térségekben, amelyeket rendszeresen áradások fenyegetnek. Az államfő azt is hangsúlyozta, hogy szándékában áll nyomást gyakorolni az állam azon intézményeire, amelyeknek feladata a szükséges beruházások elvégzése, amelyek több térségben elmaradtak.
Az elnök Facebook-oldalán az árvizekkel kapcsolatban azt írta, hogy “a helyzet súlyos, de ismert, és mégis évek óta semmit sem tettek. Túl sok területen működésképtelen az állam, és nyomást kell gyakorolnunk, hogy működőképessé váljon. A megoldások megvannak: a gátak megerősítése és megemelése, szisztematikus intézkedések és valódi beruházások a megelőzésbe. Romániának át kell térnie a reagálásról a megelőzésre” – üzente a közösségi oldalán az államfő.