9:00 – A voksok teljes feldolgozottsága szerint Nicusor Dan 6,1 millió szavazattal nyert
A Központi Választási Iroda oldalán közzétett eredmény szerint Nicușor Dan megszerezte a szavazatok 53,6 százalékát, vagyis 6 168 642 voksot, míg ellenfele, George Simion 46,4 százalékot, vagyis 5 339 053 szavazatot kapott. Ez azt jelenti, hogy Nicușor Dan 4,18 millióval több szavazatot kapott, mint az első fordulóban, míg Simion csak 1,47 millióval tudta gyarapítani az első fordulóban megszerzett szavazatai számát. Bukarest főpolgármestere tehát abszolút értékben 829 589 voks előnnyel zárta a végső küzdelmet ellenfeléhez képest. Külföldön Simion nyert a szavazatok 55,86 százalékával, hiszen a leadott 1 633 549 voks közül 912 553-at kapott. Danra 720 996-an voksoltak, ami a külföldön leadott voksok 44,14 százalékát jelenti. Dan tehát a második körben ki tudta egyenlíteni valamelyest a külföldi szavazatok tekintetében kialakult eredményt is, de győzelmét alapvetően a belföldi szavazóknak köszönheti, mert az országban 1 018 805 szavazattal kapott többet, mint Simion.

00:10 – Éjféltől immár Nicușor Dan Románia új elnöke, hiszen megkapta a leadott szavazatok több mint felét. 98,5 százalékos feldolgozottságnál 5,8 millió szavazatot kapott, míg ellenfele George Simion 4,9 milliót.
23:40 – Kelemen Hunor gratulált Nicușor Dannak
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke gratulált Nicușor Dannak, aki a szavazatszámlálás szerint is már nagyon közel került a győzelemhez. A szövetségi elnök azt írta közösségi oldalán románul és magyarul, hogy szívből gratulál neki. – A magyarok nagyon nagy számban szavazták meg Románia új elnökét határon innen és túl. Örvendek az eredménynek, és nagyon büszke vagyok a közösségünkre! Ismét bebizonyítottuk: a nehéz időkben összefogunk, számíthatunk egymásra – írta Kelemen Hunor a Facebookon.
23:30 – Nicuşor Dan 24 megyében, George Simion 23 megyében diadalmaskodott. A legnagyobb arányú győzelmet Dan Hargita megyében aratta a szavazatok 90 százalékával. A zöld megyékben Nicuşor Dan nyert, a narancssárgákban Simion.

23:05 – Még 575 563 szavazat kell Nicușor Dan győzelméhez
Este 11 órakor még 575 562 szavazat kellett Nicușor Dan győzelméhez, hiszen 11 641 866 voksot adtak le, ennek a fele plusz egy voks 5 820 934. Jelenleg Bukarest főpolgármestere 5 245 371 voksot kapott. Még 1 millió 955 ezer szavazatot kell megszámolni. Bukarest főpolgármestere csaknem 99 százalékos feldolgozottságnál 914 ezerrel kapott több szavazatot az országban, mint Simion.
22:40 – A szavazatok 90 százalékos feldolgozottságánál Nicușor Dan vezet
A szavazókörzetek 90 százalékos feldolgozottságánál Nicușor Dan független jelölt, Bukarest főpolgármestere vezet 53 százalékkal. Dan előnye abszolút értékben 690 ezer szavazat. Egyelőre a külföldi szavazókörzetekben alacsony a feldolgozottság, ott a voksok 26 százalékát összesítették, egyelőre több mint 17 ezer szavazat előnnyel George Simion vezet.
22:30 – Kelemen Hunor: Örülök az exit poll eredményeknek, de meg kell várni a diaszpórából érkező adatokat
Kelemen Hunor vasárnap este a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felméréseinek közzététele után kijelentette, hogy örül az eredménynek, de meg kell várni a diaszpórában leadott szavazatok megszámlálását. Az RMDSZ elnöke szerint fontos üzenetet hordoznak az első felmérések eredményei, és reméli, hogy Nicușor Dan megtartja előnyét. Azt is elmondta, hogy a magas részvétel erős legitimitást ad a megválasztott államfőnek. Külön kitért arra, hogy a magyarok által lakott megyékben magas volt a szavazási kedv.
22:25 – Nicușor Dan: A mai választáson a mélyreható változást akaró közösség győzött Romániában
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a mélyreható változást akaró közösség győzött Romániában. – A választások nem a politikusokról szólnak. A választások a közösségekről szólnak. És a mai választásokon a romániaiaknak az a közössége győzött, amelyik mélyreható változást akar Romániában. Ez a közösség működőképessé akarja tenni az állami intézményeket, csökkenteni a korrupciót, virágzó gazdasági környezetet akar a románok számára, a párbeszéd társadalmát és nem a gyűlölet társadalmát’ – mondta beszédében Nicușor Dan az exit poll felmérések ismertetése után. Bukarest főpolgármestere köszönetet mondott a több tízezer embernek, akik egy eszméért kampányoltak az utóbbi hetekben, és akik megmutatták a román társadalom lenyűgöző erejét.
Hozzátette, hogy létezik azonban egy olyan közösség is, amelyik elveszítette a választásokat, és amelyiket annyira felháborította az eddigi politizálás és országvezetés, hogy a forradalmat tartja Románia számára az egyetlen megoldásnak. Szerinte ezeket az embereket meg kell győzni arról, hogy a román társadalom számára a megoldást az igazságügy és a közigazgatás reformja jelenti.
22:20 – Simion: Tartom magam az ígéretemhez, Călin Georgescu az ország élére kerül
A második forduló győztesének kiáltotta ki magát vasárnap este a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje, aki szerint a győzelme tulajdonképpen a Călin Georgescu volt államfőjelölt diadala, neki kellett volna elfoglalnia az elnöki tisztséget. Georges Simion ugyanakkor arról biztosította a román állampolgárokat, hogy tartani fogja magát az ígéretéhez, és Călin Georgescu az ország élére kerül. – Itt az ideje, hogy visszatérjünk a demokráciához, a jogállamisághoz, az alkotmányos rendhez – fogalmazott az exit poll eredmények ismertetése után mondott beszédében George Simion.
21:08 – Az exit poll eredmények szerint Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere nyerte meg az elnökválasztást. A Curs felmérése szerint Dan a szavazatok 54,1 százalékát kapta meg, George Simion a 45,9 százalékát. Az Avangarde szerint Dan a voksok 54,9 százalékát szerezte meg, George Simion a 45,1 százalékát. Ezek a becslések azonban nem tartalmazzák a külföldi szavazatokat, kérdés, hogy ezek felboríthatják-e az állást. Nicusor Dan az első beszédét úgy mondta el, mintha már nyert volna, tehát kampánycsapata biztosra veszi a győzelmet.
20:40 – Húsz perccel az urnazárás előtt 65 százalékhoz közeledett a részvételi arány. Összesen 11,5 milliónyian szavaztak, ami 64,3 százalékos részvételt jelent. Az első fordulóban 53,21 százalék volt a szavazási kedv.
20:20 – Este kilenc órakor teszik közzé az exit poll eredményeket, amelyek várhatóan szoros különbséget mutatnak a két jelölt között. Most elmagyarázzuk, hogy mit tartalmaznak ezek. Az exit poll eredményeket közvélemény-kutató intézetek készítik úgy, hogy napközben a kérdezőbiztosok megkérdik a szavazók egy részét, kire adták le voksukat. A választók minél őszintébben megmondják a véleményüket, annál pontosabban tükrözi a választás végeredményét az exit poll, amely csak egy becslés, felmérés. Az este 9 órakor közzétett exit poll eredmény az este 7 órai állást tükrözi, a következő egy-két órában frissítik a közvélemény-kutató intézetek az állást, így várhatóan később fogják közölni, de még éjfél előtt a 9 órait. Az exit poll eredmények azonban nem tartalmazzák a külföldi szavazatokat, ami jelentős torzuláshoz vezethet, hiszen az elnökválasztás mai második fordulójában nagyon sokan szavaztak külföldön, ahonnan több mint 1,6 millió szavazat érkezett. Egyes számítások szerint George Simion számára akár 5 százalékos előny is származhat a külföldi szavazatokból a teljes leadott szavazatszámhoz képest, ez attól függ, hogy a külföldi szavazatok milyen arányban oszlanak meg a két jelölt között. Mint ismert, az első fordulóban a külföldi szavazók több mint 60 százaléka Simionra voksolt, Nicusor Dan 25 százalékot kapott. Persze, nem biztos, hogy most is ez a szavazatarány. Mindezért fenntartásokkal kell tehát kezelni az exit poll eredményeket.
19:10 – Két órával az este 9 órai urnazárás előtt csaknem 59,5 százalék volt a részvételi arány, ami azt jelenti, hogy 10,6 millió ember ment el szavazni. Ez a kiemelkedő részvétel az utolsó két órában még nőhet. Továbbra is Ilfov megye vezet 72 százalék fölötti részvételi aránnyal. Második Kolozs megye 63 százalékkal, majd Giurgiu, Argeș, Brassó, Bukarest, Prahova, Hargita, Temes, Konstanca következik. Kovászna megye kicsit hátrább szorult az 52 százalék fölötti részvételi arányával. Hargitában 55 százalék fölötti szavazási kedvet jegyeznek. Maros megyében is meghaladta az 50 százalékot. Szilágy megyében is 52 százalék fölötti a részvétel, akárcsak Bihar megyében. Szatmár megye feljött hátulról a harmadik helyre, ami azt jelenti, hogy egy helyet javított korábbi helyezéséhez képest, de így is nagyon le van maradva az átlagtól a 41 százalék fölötti részvételi arányával.

18:50 – Budapesten hosszú sor kígyózik mind a román nagykövetségen, mind a Román Kulturális Intézet székhelyén berendezett szavazókörzetben. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a közösségi oldalon pár perccel ezelőtt megosztott bejegyzésében azt írta: Budapesten hosszú sorokban állnak a választók, kitartóan szavaznak – büszkék vagyunk rátok, kérünk, tartsatok ki! Hozzátette: bárhol élünk, szükségünk van egymásra. Minden egyes szavazat számít.

17:35 – Röviddel fél 6 előtt meghaladta az elnökválasztás második fordulójának a részvételi aránya a két héttel ezelőtti első fordulóét. A szavazati joggal rendelkezők 53,46 százaléka adta le a voksát fél 6-ig, ami 9 millió 615 ezer szavazatot jelent. Május 4-én a szavazati joggal rendelkezők 53,21 százaléka élt szavazati jogával, ami összesen 9 millió 571 ezer szavazót jelentett. Urnazárásig még három és fél óra maradt.

17:25 – Az RMDSZ több vezetője is szavazott vasárnap. Kelemen Hunor Kolozsváron a szavazás után kijelentette: arra kér mindenkit, hogy ne maradjon otthon és szavazzon. Közölte: arra a jelöltre szavazott, aki soha semmi rosszat nem mondott a romániai magyarságról, aki nem támadta a magyarokat. – Nekünk akkor van esélyünk a szülőföldön építkezni, ha az országot olyan elnök vezeti, aki tiszteli a közösségünket. Ez az egyedüli jó választás! – szögezte le Kelemen Hunor.
Tánczos Barna ügyvezető pénzügyminiszter a szavazás után azt hangsúlyozta, ne hagyjuk, hogy a magyargyűlölők, a magyarellenesek, a szélsőségesek nyerjenek. Elmondta: azért járult az urnákhoz, hogy az erdélyi magyaroknak ne kelljen attól tartaniuk, hogy elveszik tőlük a már megszerzett jogaikat. Hozzátette: ugyanakkor azért is szavazott, hogy a választások után még legyen esélye az országnak elkerülni a gazdasági válságot.
Cseke Attila ügyvezető fejlesztési miniszter arra figyelmeztetett, hogy most a magyarok jövőjét kell megvédeni. Szerinte a választáson arra kell szavazni, aki Európa felé viszi Romániát, nem a múltba, Kelet felé. Kiemelte: most a romániai magyarok, különösen a partiumi bihari magyar közösség jövője, jogai, anyanyelve és iskolái forognak kockán. Ezért arra kért mindenkit, hogy most ne taktikázzon, minden mást félre kell tenni, mert a magyarellenességre csak egyetlen válasz van: az egységes magyar szavazat. Hangsúlyozta, hogy sok magyar már szavazott, de most azokat is el kell vinni, akik az első fordulóban nem járultak az urnákhoz.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere úgy véli, soha nem volt ekkora tétje a szavazásnak és soha nem volt ilyen éles a helyzet, hiszen a közösség biztonsága forog veszélyben. Úgy fogalmazott: arra szavazott, hogy a magyarellenes erők ne kaparinthassák meg az állami döntéshozatalt, és hogy a közösség kiszámítható, európai úton haladhasson előre.
Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere is úgy vélte, ha ma nem szavazunk, holnap veszélybe kerülhetnek iskoláink. Rámutatott: a kolozsvári magyar közösség jövője a szavazófülkékben dől el. Figyelmeztetett: ha magyarellenes elnöke és kormánya lesz az országnak, veszélybe kerülnek a közösségi jogaink. „Ha ma nem megyünk el elegen szavazni, holnap bezárhatják iskoláinkat, és megtilthatják, hogy magyarul beszéljünk” – mondta az alpolgármester.
Vincze Loránt európai parlamenti képviselő arra buzdított, szavazzunk arra, hogy a magyar szó megmaradjon, a gyermekeink ezentúl is járhassanak magyar iskolába. Úgy vélte, hogy május 18-a az elmúlt huszonöt év legkiélezettebb választási napja, ami túlmutat a politikán, politikusokon, és össztársadalmi kérdés. Az ország vízválasztó előtt áll, most dől el, hogy marad-e az európai úton, vagy a bizonytalanság, a káosz, a gyűlölet országa lesz. Elmondta: arra szavazott, hogy maradjanak meg a magyar intézmények, a magyar szó, a gyermekeink ezentúl is járhassanak magyar iskolába, legyen magyar színház, magyar könyv, legyen magyar jövő Erdélyben, a szülőföldön.
17:10 – Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője arról tájékoztatta a sajtót délután 5 órakor, hogy most először a nap folyamán a magyarok szavazókedve becsléseik szerint nem marad el az országos részvételtől, ami 39,85 százalékos. Hargita és Kovászna megyében, illetve Maros megye magyar többségű településein a szavazókedv meghaladja az országos részvételt. Szatmár, Szilágy és Bihar megye egyelőre elmarad az országos részvételtől. Hozzátette: fel kell készülnünk arra, hogy a nagyvárosokban az esti órákban megugrik a részvétel. Ez kivétel nélkül minden választáson megtörtént eddig. Emellett a külföldi magas részvétel is biztosan kitart a nap végéig. – Most nem állhatunk meg, nem dőlhetünk hátra. Arra van szükség, hogy még jobban összezárjuk a sorainkat, és mindannyian elmenjünk szavazni – mondta Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője.
17:00 – Röviddel öt óra előtt meghaladta az 50 százalékot a részvételi arány az elnökválasztás második fordulójában. Az első fordulóban 53,21 százalék volt a részvétel. Az urnák este 9-kor zárnak, de ha sor alakul ki a szavazókörzeteknél, akkor a nyitvatartást meghosszabbíthatják 23:59-ig.
Magyarországon az első fordulóban csak 4023-an szavaztak, most öt óra előtt már csaknem 9 ezren adták le a szavazatukat. A Digi 24 hírtelevízió arról számolt be, hogy Budapesten sor alakult ki a budapesti román nagykövetségen, és olyanok is szavaztak, akik már évtizedek óta nem éltek a szavazati jogukkal.
16:30 – Vasárnap rendkívül magas részvétellel zajlik a tavalyról törölt megismételt elnökválasztás második fordulója. Délután 4 órakor 1,6 millióval többen szavaztak, mint az első fordulóban. Röviddel négy után 8,6 millió személy adta le szavazatát, ami 47,82 százalékos részvételi arányt jelent. Két héttel ezelőtt valamivel több mint 53 százalék volt ez az arány, ami azt jelenti, hogy egyértelműen magasabb lesz a részvétel, mint május 4-én. Most már csak az a kérdés, hogy mennyivel lesz magasabb, egyesek 60 százalékos, mások 65 százalékos részvételt jósolnak, de egyes elemzők a 70 százalékos részvételt sem tartják lehetetlennek. Mindez attól függ, hogy a hátramaradt négy és fél órában mennyien voksolnak.
A részvételi adatokból egyértelműen az látszik, hogy a nagy urbánus központokban magas a szavazási kedv. Az első hét helyen Ilfov, Kolozs, Brassó, Arges, Prahova, Bukarest, Konstanca áll. Rögtön utána következik Hargita, Giurgiu és Kovászna megye (lásd a képeket). A két székely megyében tehát elég jó a részvételi arány. Maros megye átlag alatt teljesít, de a magyarok által jelentős mértékben lakott megyék közül Szatmár van leszakadva leginkább, ott akárcsak két héttel ezelőtt rendkívül alacsony a részvétel, így Szatmár megye a táblázat végén kullog a szavazási kedvet illetően.
Elemzők arra számítanak, hogy a magas részvétel – amit főleg a gazdaságilag fejlett urbánus központok diktálnak – a független Nicusor Dannak kedvez. Ennek ellenére nem kizárt, hogy az exit pollok szoros eredményt fognak előrevetíteni este 9-kor, ezért csak a szavazatok megszámolása után fog kiderülni, hogy ki nyert. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjének, George Simionnak kedvezhet az, hogy külföldön történelmi szavazást regisztrálunk, hiszen először fordult elő, hogy 1 millió ember adta le a voksát. Eddig soha nem adtak le külföldön 1 millió szavazatot. Délután fél 5 körül már 1,3 millió ember szavazott külföldön, ami abszolút rekordot jelent. Simion az első fordulóban a voksok 61 százalékát szerezte meg külföldön. Kérdés, hogy a szavazattöbblettel kiegyenlítődhet a Simion és Dan közötti különbség, ami az első fordulóban volt.
Mint ismert, a teljes szavazatszámokat tekintve Simion a voksok 40 százalékát szerezte meg, Dan a 20 százalékát, így Bukarest főpolgármesterének 20 százalékot kell fordítania, amire még nem volt példa. Elemzők ezért azt vetítették előre, hogy ha sikerül Dannak plusz 1 millió szavazót az ő oldalára állítania azok közül, akik nem voksoltak az első fordulóban, akkor lehet esélye a végső győzelemre.
Az első kép alján látszik, hogy Ilfov megye az élen van, a második kép a táblázat végét mutatja Vasalui és Szatmár megyékkel, amelyek a sereghajtók.

