Az európai uniós tagállamok belügyminiszterei mai brüsszeli ülésén jóváhagyták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását.

A brüsszeli közlemény Pintér Sándort, az uniós tanács elnökségét betöltő Magyarország belügyminiszterét idézte, aki történelmi pillanatnak nevezte, hogy Bulgária és Románia végre teljes jogú schengeni taggá vált az Európai Unióban. A magyar belügyminiszter emlékeztetett arra, hogy az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó Magyarország prioritásnak tekintette azt, hogy Románia és Bulgária a szárazföldi közlekedésben is csatlakozzon a schengeni övezethez.

Uniós csatlakozása után Románia és Bulgária részlegesen alkalmazta a schengeni joganyagot, beleértve a külső határok ellenőrzésére, a rendőri együttműködésre és a schengeni információs rendszer bevezetésére vonatkozó előírásokat is. A Bel- és Igazságügyi Tanács tavaly december 30-án úgy döntött, hogy a két ország 2024. március 31-től a légi és a vízi közlekedésben csatlakozhat a schengeni térséghez.

Klaus Iohannis államfő ma kijelentette: A teljes jogú schengeni tagság megerősíti Románia stratégiai pozícióját, az ország a kelet és nyugat közötti kapu szerepét tölti be. ‘A mai döntés egyértelműen megerősíti: Románia schengeni tagságának alapját a teljesítmények és az elkötelezettség képezi’ – fogalmazott az elnök.

Marcel Ciolacu miniszterelnök történelmi jelentőségűnek nevezte a Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról szóló döntést. A Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján a kormányfő rámutatott, ez lépés „valójában az igazság és a nemzeti méltóság győzelmét” jelenti.

Marcel Ciolacu hangsúlyozta, hogy a szárazföldi határellenőrzések megszüntetése megkönnyíti a kereskedelmet és csökkenti a logisztikai költségeket, így a romániai áruk versenyképesebbek lesznek.

A brüsszeli közleményben kiemelték: a schengeni övezet a világ legnagyobb szabad utazási térsége. Először a Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia és Luxemburg közötti határellenőrzést szüntették meg 1985-ben. A schengeni térség jelenleg 29 országot – a 27 EU-tagállamból 25-öt, valamint Izlandot, Liechtensteint, Norvégiát és Svájcot foglalja magában. A Ciprussal közös határokon még nem szüntették meg az ellenőrzéseket, és Írország nem része a schengeni térségnek.