Oroszország 2022 februárjában kezdődött ukrajnai inváziója óta egyre gyakrabban hallhatjuk a leválás vagy szétkapcsolás, angolul decoupling kifejezést. Az Európai Unióban derisking, azaz kockázatmentesítés néven futó stratégia az Egyesült Államokból indult, és Kínával kapcsolatos. Washington és nyugati szövetségesei egyre határozottabban igyekeznek megszüntetni a saját gazdaságuk függését a kínaitól. A folyamat a koronavírus-járvánnyal kezdődött, de felgyorsította az ukrajnai invázió, és az annak nyomán kialakult geopolitikai feszültségek. Tajvan Kína általi lerohanása tudniillik a világgazdaság leállását eredményezné a jelenlegi állapotok mellett, hiszen gyakorlatilag kötelezné az Egyesült Államokat és nyugati szövetségeseit, hogy Pekinget az Oroszország ellen már alkalmazott szankciókkal sújtsák. Friss elemzésében a Washington Post arról ír, hogy a szétkapcsolás és az alternatívák felépítése nem halad a várakozásoknak megfelelően. Többek közt erről volt szó mai műsorunkban.
Rácz Béla Gergely: „Nem számítok további, mindenkit érintő adóemelésekre”
A kormány elfogadta az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagját, és kidolgozás alatt van egy második hasonló program. Közben a koalíciós pártok között…
Tovább...Letette az alkotmánybírói esküt a diszkriminációellenes tanács távozó elnöke
Július 13-val Asztalos Csaba vette át az alkotmánybíróságon a Varga Attila távozásával megüresedett helyet. Asztalos Csaba neve több mint két…
Tovább...Péter László: „Aktivizálódhatnak a rendtartó székely falunak a mintái”
Ha nem tűnt teljes mértékben az a fajta autonómia, makacsság, eltökéltség, ami a székelységet a története során jellemezte, talán alapot…
Tovább...Mintha sötétben tapogatózna a Bolojan-kormány
Közel egy hónapi tárgyalások után létrejött az új koalíciós kormány, amely legfontosabb feladatának – alapvetően létértelmének – tartja a költségvetési…
Tovább...