Oroszország 2022 februárjában kezdődött ukrajnai inváziója óta egyre gyakrabban hallhatjuk a leválás vagy szétkapcsolás, angolul decoupling kifejezést. Az Európai Unióban derisking, azaz kockázatmentesítés néven futó stratégia az Egyesült Államokból indult, és Kínával kapcsolatos. Washington és nyugati szövetségesei egyre határozottabban igyekeznek megszüntetni a saját gazdaságuk függését a kínaitól. A folyamat a koronavírus-járvánnyal kezdődött, de felgyorsította az ukrajnai invázió, és az annak nyomán kialakult geopolitikai feszültségek. Tajvan Kína általi lerohanása tudniillik a világgazdaság leállását eredményezné a jelenlegi állapotok mellett, hiszen gyakorlatilag kötelezné az Egyesült Államokat és nyugati szövetségeseit, hogy Pekinget az Oroszország ellen már alkalmazott szankciókkal sújtsák. Friss elemzésében a Washington Post arról ír, hogy a szétkapcsolás és az alternatívák felépítése nem halad a várakozásoknak megfelelően. Többek közt erről volt szó mai műsorunkban.
Péter László: „Aktivizálódhatnak a rendtartó székely falunak a mintái”
Ha nem tűnt teljes mértékben az a fajta autonómia, makacsság, eltökéltség, ami a székelységet a története során jellemezte, talán alapot…
Tovább...Mintha sötétben tapogatózna a Bolojan-kormány
Közel egy hónapi tárgyalások után létrejött az új koalíciós kormány, amely legfontosabb feladatának – alapvetően létértelmének – tartja a költségvetési…
Tovább...Eggyel bővült a geopolitikai válságok sora
A jelenlegi geopolitikai válságok fényében úgy tűnik, a La Manche csatorna mindkét oldalán egyre inkább felismerik, hogy az Európának és…
Tovább...Negyedik napjába lépett az Izrael és Irán közötti fegyveres konfliktus
Hétfőn kora reggel Irán újabb rakétatámadást indított Izrael ellen, órákkal azután, hogy az Izraeli Védelmi Erők bejelentették, hogy föld-föld rakétabázisokat…
Tovább...