Csütörtökön este a Gyimesekben, a Szász házaspár működtette Borospataki Skanzenben megnyilt Domján József színes fametszet kiállítása. És minthogy Erdélyben minden-mindennel összefügg, erről szeretnék mai jegyzetemben beszélni.

A csíkszeredai Györffy Ilona orvosférjével és két gyermekével Hargita megye székhelyéről 1977-ben emigrált az Egyesült Államokba, 1989 után azonban egyre gyakrabban járt haza. Amerikában ugyanis megalakította a Kulturális Alapítvány Erdélyért elnevezésű egyesületet és megpróbált mindenben segíteni. Nem feledte egykori iskoláját, a  marosvásárhelyi Bolyai Farkas Líceumot, a diákoknak ösztöndíjakat alapított, angol nyelvű könyvtárt hozott létre és egy 486-os, 300 megás, nagy és kis floppys számítógéppel lehetővé tette számomra, hogy az akkor újraindult Csíki Lapokat átvezessem az ólom alapú nyomdából az elektronikus korszakba. Úttörő munkának számított ez akkor mifelénk.

Domján Evelynt is azokban az években hozta magával egy kis székelyföldi körútra és mint kiderült, az 1956 után Magyarországról úgyszintén az Egyesült Államokba kivándorolt  művészházaspár világhírű. Evelyn jórészt textíliákat készített, Domján József színes vagy fekete-fehér fametszetei azonban már többször is körbejárták a világot, mielőtt megtalálták volna végleges helyüket a modern művészetek amerikai múzeumaiban. Legalább annyit írtak és beszéltek róla, mint az op-art atyjáról, a Párizsban megtelepedett Victor Vasarelyről, azaz Vásárhelyi Viktorról, vagy az ugyanott élő Nicholas Schöfferről, azaz Schöffer Miklósról, a kinetikus művészet megalapítójáról, a nyugat-európai nagyvárosok időben változó, tér- és fénydinamikus  szobrainak a megépítőjéről vagy éppen Tóth Imréről, aki Amerigo Totként vált Rómában világhírűvé. 1980-ban Evelyn benevezett a Magyarok Világszövetségének az „ Irja meg!” elnevezésű pályázatára és meg is írta életük, kivándorlásuk, amerikai beilleszkedésük történetét és nem is akárhogyan, hanem két szólamban: saját és férjének általa lejegyzett gondolataival. Igy állt össze a kézirat, amely többszáz pályamunka közül el is nyerte az első díjat és remek könyv vált belőle. Benne sok-sok fekete-fehér és színes repróval, különösképpen a Domján József által jelképnek is tekintett páva-motívummal.

Domján Józsefet azóta Magyarországon is újra felfedezték, emlékháza van Sárospatakon, Györffy Ilonát pedig 2004-ben Marosvásárhely díszpolgárává nevezték ki. Az ötven éves érettségi találkozóján még részt vett és többek között ezt írta az emlékkönyvbe: „… A honvágy az, amit nem lehet megmagyarázni, hogy mit is érzel. Nem lehet szabályozni, és soha nem tudod,  mikor jelenik meg. Kiborít egy szavalóest, a málna illata, egy hóhullás, a karácsony…”

Azóta már egyikük sem él. A Munkácsy és Kossuth-díjas Domján József  1992-ben hunyt el, Evelyn 2009-ben hagyta itt a földi világot, Györffy Ilonának pedig éppen tíz esztendővel ezelőtt ért véget az élete.

Evelyn ajánlóként ezt írta korabeli könyvének a második lapjára: “ Gyermekeinknek: Almának, Mihálynak, Dánielnek, és unokáinknak: Jasonnek, Aldennek, Leilának, Paulnak, Kathynek, Damonnek, Amynek, Lindának – abban a reményben, hogy talán egyszer az egyik unoka el is tudja majd olvasni magyarul.”

Én ezt már nem tudom, de azt igen, hogy a színes fametszés világhírű mesterének a munkáit már ezen a hét végén érdemes Borospatakon megtekinteni. Ha már szombaton és vasárnap Gyimes amúgyis nagy fesztiválok színhelye lesz.