A kisebbségi jogok érvényesítéséért folytatott több évtizedes küzdelmük tapasztalatairól számoltak be az erdélyi, vajdasági, felvidéki és kárpátaljai magyar pártok vezető politikusai a 28. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban tegnap délután egy pódiumbeszélgetésen. Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője azt mondta: Románia uniós csatlakozása óta az országban megtorpant a kisebbségi jogalkotás. Miközben Bukarest azt hangoztatja, hogy Románia kisebbségvédelmi szempontból mintaállam, szerinte tudatosan hallgat azokról a kisebbségi egyezményekről, európai ajánlásokról és chartákról, amelyeket maga is ratifikált, de nem tart be. Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke úgy értékelte, most nem kockázati tényezőként, hanem a társadalom elfogadott és megbecsült részeként tekintenek Szerbiában a magyarságra. Szerinte ez főleg a VMSZ közéleti szerepvállalásának és a két ország közti kapcsolat javulásának a következménye. Menyhárt József, a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke a felvidéki magyarság anyanyelvhasználati gondjait ecsetelve úgy vélekedett: az utódállamok kormányai mindenütt az „akié az ország, azé a nyelv” elvet érvényesítve tudatosan korlátozzák a kisebbségek nyelvi jogait. A parlamenti képviselettel rendelkező Most-Híd vegyespárt által elfogadtatott kisebbségi kulturális alapról úgy vélekedett: részeredményeket elfogadni maximumként és „tapsolni hozzájuk” nem szabad. Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke felidézte, hogy az 1989-es fordulatot követően a kárpátaljai magyarság „indult” a legjobb helyzetből, mára viszont a kisebbségi jogok többségének nem tud már érvényt szerezni és azokat a – főleg az elsősorban oroszellenes – ukrán nacionalizmus felszámolással fenyegeti.
Pünkösdi búcsú
Ma hajnalban elindult a Székely gyors és a Csíksomlyó expressz a csíksomlyói búcsúra – tájékoztatta az utazást szervező Kárpáteurópa Utazási…
Tovább...Három ajánlást kapott Románia Brüsszelből
Három országspecifikus ajánlást fogalmazott meg Románia számára az Európai Bizottság tavaszi gazdasági csomagjában. Az első ajánlás szerint Románia költségvetési politikáját…
Tovább...Az új bértörvényben adna béremelést a pedagógusoknak
A kormány emelni akar és emelni is fog a tanárok fizetésén - nyilatkozta csütörtökön a Victoria-palotában Dan Cărbunaru kormányszóvivő. Cărbunaru…
Tovább...Pénteken kezdődik a kormányváltás
Pénteken lemond tisztségéről Nicolae Ciucă miniszterelnök, amint azt a kormányzási protokollum megköveteli, függetlenül attól, hogy nem fejeződtek be a minisztériumok…
Tovább...