Az 1989-es rendszerváltás előtt az aradi magyarság fokozatosan veszítette el kulturális intézményeit, iskoláit. A kommunista diktatúra asszimilációs politikája mind kevesebb teret engedett az identitástudat megőrzésére. A hagyományőrzés egyik utolsó bástyája volt a Viola Néptáncegyüttes, amely köré 1975-től 1992-ig szerveződött a magyar közösségi élet. Majdnem negyedszázaddal a megszűnés után az Aradi Magyar Napok szervezői találkozóra hívták az egykori tagokat. A jó hangulatú rendezvényen, amelyen a volt táncosok ismét fellépő ruhát húztak, a régi violások és rajongóik megtöltötték a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermét. Pataky Lehel Zsolt készített riportot a találkozóról.
A pásztorfurulya elkötelezettje
Ségercz Ferenc sepsiszentgyörgyi zenész fő hangszere a pásztorfurulya, de más fúvóshangszereken is játszik népzenét és világi zenét. Évek óta járja…
Tovább...Aradi magyarság a kommunizmus éveiben
Csütörtök délután mutatták be Aradon a Szabadság-szobor Egyesület helytörténeti kiadványsorozatának legújabb könyvét A remény útvesztőjében címmel. A kötet a második…
Tovább...Nem kérnek a palagázból
Belefojtották a szót a Panfora vállalat képviselőibe múlt héten a kora délutánra meghirdetett kisiratosi közmeghallgatás résztvevői. A MOL-csoport romániai leányvállalatának…
Tovább...Herkulesfürdő múltja és jelene
A Bukaresti Magyar Kulturális Intézet 2019-ben elindította a kárpát-medencei fürdőhelyeket bemutató rendezvénysorozatát. A két testvértelepülés, Borszék és Fonyód után ez…
Tovább...