Magyar alpolgármestere lehet Szatmárnémetinek, miután a Liberális Reform Párt (PLR) színeiben politizáló Marcela Papici alpolgármester csütörtökön lemondott tisztségéről – közölte a szatmar.ro helyi portál. Marcela Papici azután mondott le, hogy a Szatmár Megyei Kórház menedzserévé nevezték ki.

A lemondás bejelentésére összehívott sajtótájékoztatón Adrian Stef, a Szatmár megyei önkormányzat szintén liberális reform párti vezetője kijelentette, hogy a megüresedett szék a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) illeti meg.

Ezzel egyensúlyi helyzet alakulna ki a megyeközpont vezetésében is, hiszen képviselve lenne a város magyar lakossága – tette hozzá.

Szatmárnémetiben 2012-ben szorult ki a magyarság a város vezetéséből, amikor a szociáldemokrata Dorel Coica szerezte meg a polgármesteri tisztséget. Az RMDSZ-es Ilyés Gyula a korábbi két ciklusban a város polgármestere, az azt megelőző kettőben pedig a város alpolgármestere volt. Noha a 23 tagú önkormányzati testületben a 9 tagú RMDSZ-frakció a legnagyobb, a szövetség az utóbbi három évet ellenzékben töltötte.

Az elmúlt évben történt pártszakadások és egyesülések után a polgármester ellenzéke került többségbe a szatmárnémeti önkormányzati testületben. Az RMDSZ-nek és a jobboldali Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) 13 képviselője, míg a PSD-nek és a vele szövetségben működő PLR-nek tíz képviselője van a tanácsban.

Kereskényi Gábor, az RMDSZ szatmárnémeti szervezetének elnöke az MTI-nek elmondta: az RMDSZ-nek az a legfontosabb célja, hogy a 2016 nyarán tartandó önkormányzati választásokon újra elnyerje a polgármesteri tisztséget Szatmárnémetiben. Azt is megjegyezte, hogy a szintén ellenzéki PNL már a választásra összpontosít, és nem akar szerepet vállalni a városvezetésben.

?Nekünk az is szempont, hogy legyen magyar ember az önkormányzat operatív vezetésében, hogy legyen kihez fordulniuk a szatmári magyaroknak. A jó döntéshez több szempontot kell figyelembe venni? – jelentette ki Kereskényi Gábor. Hozzátette, hogy pénteken Kelemen Hunor szövetségi elnökkel tárgyalnak, majd a városi választmány elé terjesztik a kérdést.

A magyar-román határ szomszédságában fekvő városban 37,6 százalékos a magyarok aránya.