Rendszerszintű visszalépés tapasztalható a kisebbségi jogok terén Romániában – mutatott rá a Bálványos Intézet. A kolozsvári kutatóintézet a Keretegyezmény a Nemzeti Kisebbségek Védelméről Tanácsadó Testületéhez benyújtott árnyékjelentésében a kisebbségvédelmi keretegyezmény előírásainak romániai végrehajtását vizsgálta. Toró Tibor politológus rámutatott: minden területen visszalépés tapasztalható a kisebbségi jogok terén, és bár a törvények szintjén is vannak hiányosságok, leginkább a végrehajtásban látványos a romlás. A jelentés szerint a jelentős magyar lakossággal is rendelkező települések önkormányzatai alig mennek túl a szimbolikus nyelvhasználaton, még a magyar többségű települések önkormányzatai is inkább csak a Facebook-oldalukon használják a magyar nyelvet. A szakemberek ajánlásokat is adtak a helyzet javítására, és a többi között rendszeres ellenőrzéseket, szankciók bevezetését, a kétnyelvűségnek a kötelezővé tételét javasolták.
