A Szociáldemokrata Párt elnöke szerint elképzelhetetlen, hogy a kormány 2026-ban ne tegyen lépéseket a nyugdíjak ügyében.

Sorin Grindeanu a Romania TV-nek nyilatkozva elmondta: jövő héten a pénzügyminiszter ismerteti a koalícióval a 2025-ös költségvetés végrehajtását és a 2026-os büdzsé fő irányait, a PSD pedig ezek alapján teszi meg javaslatait.

A pártelnök hangsúlyozta, hogy egyeztetéseket kezdeményeznek a nyugdíjak rendezéséről, és több olyan intézkedés is van, amelyet mindenképpen be akarnak építeni a költségvetésbe. Grindeanu megerősítette: a PSD-n belül konzultáció zajlik arról, maradjanak‑e kormányon, és a döntésnél figyelembe veszik, hogy javaslataik bekerülnek‑e a büdzsébe.

Bírálta a koalíció működését és az EU–Mercosur megállapodás támogatásának módját is, mondván: ilyen horderejű döntést nem lehet megfelelő magyarázat nélkül meghozni.

Szemléletváltást sürget a politikai döntéshozatalban, különösen a stratégiai kérdésekben az RMDSZ elnöke is.

Kelemen Hunor az Euronewsnak adott interjúban figyelmeztetett: nem szabad folytatni azt a gyakorlatot, amely Klaus Iohannis mandátuma alatt alakult ki, amikor szerinte egyetlen fontos külpolitikai vagy stratégiai döntést sem magyaráztak meg a nyilvánosságnak.

Az RMDSZ elnöke hiányolja az EU–Mercosur megállapodás gazdasági hatásainak részletes elemzését, és úgy véli, nem világos, hogyan védik majd a román mezőgazdaság érdekeit. Hozzátette: hosszú távú elköteleződésekről politikai vita nélkül dönteni tiszteletlenség az állampolgárokkal szemben. A davosi Világgazdasági Fórum kapcsán megjegyezte: szerinte fontos lett volna, hogy az államfő részt vegyen az eseményen.

Több mint kétszáz romániai gazda vesz részt kedden Strasbourgban azon a nagyszabású tüntetésen, amelyet az EU–Mercosur megállapodás ellen szerveznek az Európai Parlament épülete előtt.

A demonstráción a szervezők szerint összesen több mint tízezer európai termelő tiltakozik majd az egyezmény agrárvonatkozásai miatt. A Pro Agro elnöke, Ionel Arion az Agerpresnek azt mondta: a román gazdákat felháborítja, hogy a dél‑amerikai országok olcsó termékei eláraszthatják az uniós piacot, ami szerintük különösen a kis- és közepes gazdaságok versenyképességét ássa alá.

A hazai szervezetek nem zárják ki további tiltakozások megszervezését sem. Az Európai Parlament szerdán szavaz arról, hogy megtámadja‑e a megállapodást az uniós bíróságon, bár az AFP szerint a többség továbbra is támogatja az egyezményt.