Ilie Bolojan kormányfő sajtótájékoztatón mutatta be szerdán a deficitcsökkentő intézkedéscsomag elemeit. Ezek között szerepel, hogy augusztus elsejétől a korábbi három kulcsos helyett kétkulcsos – 11 és 21 százalékos – áfát (TVA-t) vezetnek be. A kedvezményes 11 százalékos áfakulcsot a gyógyszerekre, élelmiszerekre, közüzemi szolgáltatásokra, vízszolgáltatásra és csatornázásra, könyvekre, tűzifára, a hőenergiára és a vendéglátóipari szolgáltatásokra fogják alkalmazni. Az alkoholtartalmú italok, az üzemanyagok és a dohányáru jövedéki adója 10 százalékkal nő augusztus elsejétől.
Az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetést (CASS) kiterjesztik a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra. A kormányfő emlékeztetett arra, hogy jelenleg az országban 6 millióan fizetik ezt a járulékot, miközben 16 millióan részesülnek az ingyenes állami egészségügyi ellátásban. Az intézkedéssel 8 millióra növelnék a járulékfizetők számát.
Átmeneti intézkedésként javasolják, hogy a nyugdíjak és fizetések a jövő évben se növekedjenek – mondta miniszterelnök. Bolojan nyomatékosította: a juttatások befagyasztása kizárólag a jövő év végéig lesz érvényes.
Jövő év január elsejétől 10 százalékról 16 százalékra emelik az osztalékadót és bevezetik a bankok extraprofitadóját. Növelik továbbá a szerencsejátékokból és sportfogadásokból származó nyereségek adóját, hogy legalább 30 százalékkal több bevétele legyen ezekből az államnak.
Két órával növelik a kötelező heti óraszámot a közoktatásban és a felsőoktatásban. A miniszterelnök szerint ez azt fogja jelenteni, hogy a heti 40 órából, amennyit egy tanárnak az iskolában vagy az iskoláért kell dolgoznia, az eddigi 16 óra helyett 18 órát, a 18 óra helyett pedig 20 órát kell majd tanítania. Bolojan szerint az intézkedés nem érinti a pedagógusok fizetését, de megtakarításokat eredményez, hiszen felére csökken az óraadó tanárok óráinak száma, és az így megspórolt pénzt a tanügy finanszírozására lehet majd felhasználni.
Korlátozzák a tanulóknak szánt érdemi ösztöndíjak számát, a szociális ösztöndíjakat pedig pontosan meghatározott kritériumok alapján ítélik oda. A kormányfő hangsúlyozta: tudja, hogy ez nem egy népszerű intézkedés, de ebben az esetben is korrektül kell eljárnia a kormánynak. Rámutatott: az elmúlt években olyan mértékben nőtt az ösztöndíjra jogosult diákok – főként iskolai tanulók – száma, hogy a támogatások kifizetése már fenntarthatatlanná vált az állami büdzsé számára.
Változatlanok maradnak Románia védelmi kiadási kötelezettségvállalásai. A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a legutóbbi NATO-csúcson Románia szinte az összes európai országgal együtt vállalta, hogy 2035-ig GDP-arányosan 5 százalékra a növeli a védelmi kiadásait, és ezt a vállalását Románia be akarja tartani.
A közeljövőben esedékes költségvetés-kiigazításkor pedig csökkenteni fogják a politikai pártok állami támogatását.
Ilie Bolojan miniszterelnök azt is bejelentette, hogy július végéig a kormány egy második deficitcsökkentő csomagot is elfogad, amelynek része lesz a különnyugdíjak szabályozása, illetve az önfenntartó állami intézmények és az állami vállalatok reformja. A kormányfő emlékeztetett arra, hogy a különnyugdíjak szabályozása az országos helyreállítási tervben is szerepel. A csomagnak része lesz a helyi önkormányzatok kiadásának reformja, illetve a gyors egymásutánban bevezetett bérpótlékok felülvizsgálata. A kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy egyes minisztériumokban a bérpótlékok elérik az alapbér 45-50 százalékát is.
Növelni fogják a bányajáradékokat is, és drágábban fogják értékesíteni az állami tulajdonban lévő természeti erőforrásokat.
A deficitcsökkentő csomagot ismertető szerdai sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kormányfő kijelentette, hogy az intézkedések nélkül Románia brutális recesszióba kerülhet. Ha nem csökken a költségvetési hiány, a román állam fizetésképtelenné válhat, a kormány nem tudna hitelt felvenni a pénzpiacokról és nem tudná fedezni a kiadásokat, beleértve a fizetéseket és a nyugdíjakat. Emlékeztetett arra, hogy az adóreformtól függ Románia hozzáférése az EU helyreállítási alapjához.
Forrás: Agerpres
