Az újságíróknak és a médiamunkásoknak szervezett találkozóval kezdődött a bukaresti Római Katolikus Érsekségnek a 2025-ös szentév alkalmából szervezett jubileumi találkozók sorozata. Összesen 16 ilyen esemény lesz az idén, mindegyik a társadalom egy-egy rétegét szólítja meg. Az újságírók, a remény közvetítői címmel szerdán délután a bukaresti Római Katolikus Vallástanárképző Kar dísztermében megtartott találkozó egy beszélgetéssel kezdődött, amelyen részt vett többek között Aurel Percă érsek, Cornel Damian püspökhelyettes, Tarciziu Șerban, a bukaresti érsekség szóvivője, valamint Francisc Ungureanu, az Angelus TV igazgatója. A Bukaresti Rádió munkatársaival együtt jelen volt több mint 20 újságíró, akik az országos egyházi vagy világi román nyelvű médiában dolgoznak.
Köszöntőjében Aurel Percă érsek felhívta a figyelmet arra, hogy a médiának fontos szerepe van nemcsak az információ közvetítésében, hanem a jó, az igazság és a szép iránti igény megteremtésében, illetve a lelkiismeret formálásában. Ezt követően Francisc Doboș atya moderálásával egy beszélgetés következett, amelyen több rádiós és televíziós újságíró, köztük Ana Iorga, Remus Rădulescu és Maria Coman arra a dilemmára próbálták keresni a választ, hogy miként szolgálhatják a jót az újságírók, hogyan csökkenthetik a feszültséget a társadalomban és milyen eszközökkel rendelkeznek, hogy a remény, és ne a reménytelenség közvetítői legyenek.
A hozzászólók egyetértettek abban, hogy ha jelentős változásokat nem is indíthat el a média, de minden újságírónak a saját szerkesztőségében, az egyéni munkája révén meg kell küzdenie azért, hogy a pozitív folyamatokat is bemutassa a társadalomban és ne csak a botrányoktól, vitáktól és jelentéktelen bulvártémáktól legyen hangos a sajtó. Egyetértés volt abban is, hogy könnyebb dolguk van azoknak, akik a közszolgálati médiában dolgoznak, hiszen rájuk nem nehezedik a nézettség, hallgatottság vagy olvasottság hajhászásának kényszere. Abban is egyetértés volt, hogy ma már ugyan sokan kommunikálnak a közösségi médiának köszönhetően, de továbbra is nagy szükség van a professzionális újságírók munkájára, hogy ne terjedjenek futótűzként az álhírek. Az is fontos téma volt, hogy miért látjuk másképpen ugyanazokat az eseményeket, mintha több igazság létezne. Egyesek szerint nem létezik több igazság, hanem ugyanazt a valóságot másként értelmezik az emberek.
Az elgondolkodtató beszélgetést követően a résztvevők egy rövid jubileumi zarándoklaton vettek részt, bevonultak a Szent József-székesegyházba, ahol az érsek ünnepi szentmisét mutatott be.
Fotó: Alexandru Micsik/ARCB


