L.Balogh Béni történész, a budapesti Kisebbségkutató Intézet munkatársa tartott előadást decemberben a bukaresti Calvineum református egyházközség Koós Ferenc Körén Alexandru Vaida-Voevod (1872–1950) volt román miniszterelnökről, akiről a román kommunista történetírás torz képet alakított ki. Ezt a képet főleg kolozsvári román történészek árnyalták a rendszerváltozás után, de minden bizonnyal a magyarokkal való kapcsolata is igen érdekes lehet számunkra, hiszen Vaida-Voevod az Osztrák-Magyar Monarchia területén született 1872-ben. Országgyűlési képviselő volt, és ebben a minőségében az erdélyi románok érdekeit védte. L.Balogh Béni történésszel Borbély Tamás beszélgetett a Bukaresti Rádió stúdiójában.
Románia teljes körű schengeni csatlakozása új lehetőségeket nyitott
Szatmártól Arad megyéig közel 200 kilométernyi kerékpárutat építenek a román–magyar határt metsző valamennyi jelentősebb folyó töltésén. A nagyváradi székhelyű Körösök…
Tovább...Mit várhat Európa az újabb Trump elnökségtől? – Winkler Gyulával beszélgettünk
Nekünk, európaiaknak sohasem közömbös, hogy ki ül a Fehér Házban, de ezúttal Donald Trump érkezését a szokásosnál is fokozottabb várakozás…
Tovább...Mit üzen a ma emberének a Vasgárda története?
A Vasgárda története jól példázza, hogy a kizárólagosságra törekvő, messianisztikus mozgalmak hogyan csúszhatnak át az erőszak és a fizikai agresszió…
Tovább...Hogyan uralkodott el a kétségbeesés „bezzeg Románián”?
Alaposan átrendezték a bukaresti politikát a november végi, december eleji választások. A szélsőjobboldal szerezte meg a parlamenti mandátumok harmadát, a…
Tovább...